Više od polovice stranih turista koji su proveli odmor u Hrvatskoj štedjelo je za ljetovanje otprilike 6 mjeseci, pritom je čak 47,5 posto njih tijekom ovogodišnjeg odmora potrošilo isti iznos novca kao lani. Uobičajeno je trajanje odmora na hrvatskom dijelu Jadrana jedan tjedan, a najveći novčani izdatak po osobi na dan je između 31 i 50 eura. Strani turisti smatraju cijene u Hrvatskoj konkurentnima u odnosu na druge mediteranske destinacije te ističu da su kartice praktičniji oblik plaćanja od gotovine, pokazalo je najnovije istraživanja kompanije Visa.
U Hrvatsku na preporuku prijatelja
Više od polovice ispitanika kaže da su došli u Hrvatsku na preporuku prijatelja i obitelji, za njih 22,5 posto internet je bio glavni izvor informacija o Hrvatskoj, dok su mediji utjecali na odabir destinacije za odmor kod 10,5 posto stranih turista. Kao najvažnije razloge za posjet Hrvatskoj turisti su većinom naveli prekrasan krajolik i ugodne ljude, a prema provedenom istraživanju turisti su uglavnom obiteljski ljudi koji često putuju i s prijateljima.
Više od 50 posto anketiranih turista istaknulo je da u Hrvatskoj provode najmanje jedan tjedan tijekom godišnjeg odmora. Mlađi turisti imaju tendenciju provesti na jednom mjestu kraće vrijeme (2-3 dana), dok turisti u dobi između 45 i 54 godine na istoj lokaciji ostanu dulje vrijeme, neki čak i više od 21 dana. Zanimljiv je podatak da čak 56 posto turista za ljetovanje štedi gotovo 6 mjeseci.
Prema rezultatima istraživanja, većina turista boravila je na Jadranu u privatnom smještaju (37%) i hotelima (30,5%). Kada je riječ o aranžmanu putovanja, većina turista, njih 76,5 posto, sama je organizirala svoj odmor, dok je 16 posto gostiju koristilo usluge agencija. Turisti koji su koristili usluge agencija najčešće su uzimali all inclusive aranžmane: sedmodnevni boravak u hotelu, a svoj su odmor plaćali unaprijed ili na licu mjesta kreditnom karticom.
Gotovina dominantan način plaćanja
Na pitanje koliko su novca dnevno trošili tijekom odmora u Hrvatskoj (uključujući smještaj), 34 posto stranih turista odgovorilo je od 31 do 50 eura, 33,5 posto njih je odgovorilo je od 16 do 30 eura dnevno, dok je samo 4,5 posto njih potrošilo više od 100 eura po danu.
Istraživanje otkriva kako je plaćanje u gotovini i dalje dominantan način plaćanja smještaja u Hrvatskoj.
Kartice se uglavnom koriste za veća plaćanja i to prije posjeta turističkoj destinaciji (smještaj, zrakoplovna karta...), a dnevni se rashodi obično plaćaju gotovinom. Većina anketiranih turista tvrdi da su debitne kartice prikladne za plaćanje hrane (u restoranima i supermarketima) tijekom odmora, a 47 posto njih ističe da u tu svrhu koristi Visu.
Posjetitelji hrvatskih otoka najčešće rezerviraju smještaj na internetu, plaćaju platnim karticama i općenito troše više, do 100 eura po danu. Međutim, spomenuti turisti upozorili su na ograničene mogućnosti plaćanja karticama u malim otočnim restoranima.
Rezultati pokazuju da većina ispitanika (47,5%) smatraju šoping tijekom odmora vrlo važnim, dok 11,5% turista ima tendenciju potrošiti više od 50 eura po danu.
Općenito, strani turisti hvale prekrasne prirodne ljepote Hrvatske i drage, pristupačne domaćine, ali zahtijevaju bolju prometnu infrastrukturu, jeftiniji javni prijevoz (taksi) i intenzivniji noćni život. Rezultati Visina istraživanja također su pokazali da su cijene u Hrvatska konkurentne onima u drugim mediteranskim destinacijama te da su posjetitelji iz inozemstva zadovoljni kvalitetom financijskih usluga, ocjenjujući ih vrlo dobrim.
Da li moze neko citalac Vecernjaka koji se razume u turizam da mi kaze da li 50 evra/osoba/dnevno ukljucuje troskove smestaja ili ne? Npr. da li porodica od 4 trosi 200 evra dnevno izvan smestaja, ili se i smestaj tu racuna.