Ekonomski fakultet Osijek i Pforzheim sveučilište okupili su u Opatiji vodeće ekonomiste koji su s 10. Međunarodne konferencije IMR 2014. poručili da su rješenja za izlazak iz krize poznata, ali je za njihovu primjenu potrebna vlada dovoljno hrabra da napravi poteze zbog kojih će izgubiti iduće izbore.
– Nije više pitanje što, nego tko je spreman napraviti odlučne poteze – istaknuo je ekonomist Mladen Vedriš, a rješenja je ponudio je Josip Budimir, ekonomski strateg HSLS-a. Iz mirovinskog sustava treba izdvojiti sve mirovine koje nisu zarađene radom i prebaciti ih u proračun te znatno smanjiti, predlaže Budimir, a zdravstveni deficit smanjio bi ograničavanjem obujma usluga pokrivenih osnovnim osiguranjem. Sustav socijalne skrbi treba centralizirati, kaže Budimir i na njega primijeniti imovinski cenzus pa biti socijalni slučaj neće biti isplativije nego raditi. Ekonomski strateg HNS-a Dragan Kovačević drži da se moramo usmjeriti na pokretanje tisuće manjih projekata na kojima se mogu zaposliti nezaposleni.
– Veliki projekti realiziraju se godinama. Plomin C će prave učinke pokazati za nekoliko godina, a mi u međuvremenu moramo zaposliti ljude iz Slavonije poticanjem malih tvornica. Turizam u jadranskoj regiji možemo unaprijediti mjerom podizanja kategorije hotela za jednu zvjezdicu uz pomoć HBOR-a. Tako možemo napraviti iskorak u godinu dana – poručuje Kovačević. Nedostatak konkurentnosti profesor Vladimir Gligorov s Bečkog instituta za međunarodna ekonomska istraživanja riješio bi internom deprecijacijom koja bi smanjenjem cijene rada ulaganje u industriju učinila profitabilnim uz reformu porezne politike i izmjene Zakona o radu.
Konzultant Damir Novotny ne slaže se s profesorom Gligorovom i misli da Hrvatska ne treba biti zemlja jeftine radne snage, već da je izlaz u razvoju industrija s visokom dodanom vrijednošću.
– Igranje s tečajem kune u ovako euriziranoj zemlji bilo bi pogubno po građane – istaknuo je Novotny. Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić za krizu je optužio “fiskalnu provaliju u koju nas Vlada gura povećanjem poreza i cijene energenata”. Ivan Miloloža, član Hrvatske udruge poslodavaca, suorganizatora konferencije, istaknuo je da su cijene energenata narasle i do 400 posto te da podizanje poreza guši gospodarstvo nespremno za EU. Problem je možda najbolje detektirao profesor emeritus Dražen Barković ustvrdivši da Hrvatska pati zbog decidofobije.
>> Banke u Hrvatskoj imaju 30 milijardi kuna loših kredita
Nema komentara?! Pa ovdje ima brdo materijala. Kad bi ovdje došlo do subverzivne terorističke akcije sa smrtonosnim posljedicama, Hrvatska bi stvarno ostala bez izlaza, koliko je tu pameti na okupu.