Nekretnine za službenike?

Tržište nekretnina malo živnulo, ali u nekim dijelovima zemlje gotovo zamrlo

nekretnine
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
17.11.2017.
u 14:48

Tradicionalni nekretninski forum u organizaciji strukovnog udruženja Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu je okupio više od 400 predstavnika agencija za posredovanje nekretninama.

Tržište nekretnina u dijelu Hrvatske je zbog povećane potražnje i investicija u odnosu na zadnjih par godina malo živnulo, ali u nekim dijelovima zemlje gotovo je zamrlo i teško je očekivati poboljšanje, ocjena je predsjednika Udruženja poslovanja nekretninama HGK Dubravka Ranilovića s 28. foruma poslovanja nekretninama.

Tradicionalni nekretninski forum u organizaciji strukovnog udruženja Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu je okupio više od 400 predstavnika agencija za posredovanje nekretninama.

"Živahnije nego prije, tržište nekretnina vidimo na obali, što je velikim dijelom potaknuto turizmom, no u dijelovima zemlje poput Slavonije, Like, pa i u okolici Zagreba gotovo se ništa ne događa - niti se prodaje, niti kupuje, niti gradi i to je sigurno žalosna situacija za agente iz tih krajeva", kazao je Ranilović.

Dodao je kako rast potražnje i nešto živahnije tržište nije pratio značajniji rast cijena nekretnina.

Ranilović ističe da je tržište po kriteriju cijena obilježeno izrazitim razlikama Zagreba, obale i unutrašnjosti. Stoga, kako je rekao, ne bi trebalo stvarati krivi dojam da je sve "bajno i sjajno" jer u većini zemlje nije, kao što smatra da ne bi trebalo uprosječivati cijene jer to ne daje pravu sliku stanja.

"Cijene su u nekim dijelovima zemlje padale niz godina, pa su se sad malo zaustavile, negdje malo porasle, a negdje i dalje padaju i smanjuje se broj transakcija, pogotovo tamo gdje nema značajnije gospodarske aktivnosti", kazao je Ranilović.

Istaknuo je da u Hrvatskoj već dugo nema viška neprodanih stanova, pogotovo kvalitetnih, kako je to bilo prije deset godina u doba jake krize, što je objasnio porastom investicija i gradnje za ciljane kupce, odnosno prema tržišnoj potražnji.

Za poznati problem s neusklađenim zemljišnim knjigama i katastrom kaže da nije veliki problem u praksi kada se nešto kupuje i prodaje, ali da je i dalje velik problem u većim transakcijama i investicijama, jer to usporava procese.

Škripi sa zemljišnim knjigama

Državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja Željko Uhlir, na konferenciji je ocijenio kako je situacija sa zemljišnim knjigama poražavajuća, te da je od 3.500 katastarskih općina u Hrvatskoj tek 173 je usklađeno, što je oko 3 posto.

"O tome nitko ili tek ponekad malo govori, no sada mijenjamo cijeli sustav", rekao je Uhlir. 

Izvijestio je da je osnovana radna skupina u kojoj sudjeluje i Ministarstvo pravosuđa, u proceduri je i izmjena zakona o katastru, a mijenjaju se i procedure, kao i zakon o zemljišnim knjigama.

nekretnine
1/25

U 99 katastarskih općina provedena je nova izmjera katastra koja stoji i ne provodi se u zemljišnim knjigama, a svaki dan neprovođenja znači gubljenje vrijednosti pri čemu su oštećene općine, gradovi i države", upozorio je Uhlir.

Najavio je i druge planove Ministarstva koji će, kako se nada, pridonijeti boljem tržištu nekretnina, a koji se temelje na strategiji stanogradnje.

"Radimo i na izmjenama niza zakona koji bi trebali ići na usvajanje iduće godine, dok je zakon o POS-u već u proceduri, i u njega ubacujemo mogućnost gradnje stanova za javne službenike iz državnog proračuna, pa će se tako u neki mjestima i gradovima gdje nedostaje zubara, liječnika, učitelja, profesora i drugih struka kojih nedostaje, moći ponuditi stanovi kako bi ih se lakše privuklo", najavio je Uhlir.

Potpredsjednik HGK Josip Zaher svim je agentima poželio sreću u poslu, vjerujući da će im više posla donijeti porast broja izdanih građevnih dozvola ove godine za 25 posto, vrijednosti radova za oko 18 posto te broja stanova po izdanim građevinskim dozvolama za 28 posto u odnosu na lanjskih devet mjeseci.

Ovo su mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google Mapsa:

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije