U 2011. očekuje nas izraženiji rast cijena u usporedbi s 2010., tvrde analitičari PBZ-a, a kao domaće faktore koji će utjecati na to, osim statističkog efekta niže baze i povećanih troškova prisutnih u 2010., navode i očekivano poskupljenje plina, mogući daljnji rast cijena drugih komunalnih usluga te eventualno ukidanje nulte stope PDV-a (iako je vjerojatnije da u izbornoj godini neće biti mijenjana). Visoka nezaposlenost, za koju je izvjesno da će potrajati duboko u 2011., njezine posljedice u formi pesimizma potrošača te očekivano održavanje stabilnosti kune, pružaju protutežu rastu cijena. S druge strane na snažniji bi rast trebalo postupno utjecati i kretanje cijena u eurozoni i na svjetskim tržištima, kaže Ana Lokin iz PBZ analiza. Prosječna inflacija u 2011. trebala bi se tako kretati u rasponu od 2,5 do 3 posto, što je približava desetogodišnjem prosjeku koji je za razdoblje od 2001. do 2010. iznosio 2,9%, očekuju u PBZ-u.
Trgovcima i proizvođačima u 2010., naime, nije pošlo za rukom prevaliti na potrošače teret višeg PDV-a i povećanih cijena energije. Podaci DZS-a i središnje banke o kretanju cijena do kraja listopada govore, naime, o slaboj potražnji, koja osim podataka o prometu u maloprodaji, razotkriva i tvrdoglavo negativan trend indeksa temeljnih cijena (u rujnu -0,6% na godišnjoj razini) zbog čega su inflatorni pritisci tijekom ove godine ostali slabi, kažu u PBZ-u.
Iako je međugodišnji rast cijena u rujnu i listopadu bio u skladu s očekivanjima nešto viši nego prethodnih mjeseci te iznosio 1,4%, dvanaestomjesečni prosjek se zadržao na razini od 1,1% te do kraja godine možemo očekivati tek njegov blagi rast, a sniženi realni dohoci ne daju nadu za oporavak potražnje u brzom roku.
Zadnji covijek nek zakljuca vrata i ugasi svjetlo .... PLJUC!