nema potpora

U 2012. propalo 2800 proizvođača mlijeka u Hrvatskoj

'krave'
''
20.07.2012.
u 10:00

Poljoprivrednici od realne cijene od 4,10 kuna na svakoj litri mlijeka gube više od 1,50 kuna

Zbog niske otkupne cijene mlijeka u proteklih je šest mjeseci propalo čak 2800 hrvatskih proizvođača mlijeka sa 30-ak tisuća krava! Tvrdi to predsjednik Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka Igor Rešetar, koji u situaciji kad država, unatoč obećanjima resornog ministra Tihomira Jakovine, i dalje ne poduzima ništa da bi taj negativni trend zaustavila, optimističnije ne gleda ni na drugu polovicu ove godine u kojoj je model otkupa prema EU5 zacementiran najmanje do rujna – a cijena od ispregovarane 2,43 kune u veljači manja je za daljih šest lipa. Na selu tako opet kuha, ali ne zato što su farmeri, kako tvrdi Jakovina, nesposobni, poručuje Rešetar, te pita ministra gdje su im obećane potpore do kraja lipnja, i jeftiniji repromaterijali, gorivo i sjeme, i legalizacija farmi, i jeftiniji krediti...?

Kipi i u EU

A mlijeko kipi i europskim farmerima. Nakon njemačkih, mađarskih, slovenskih i belgijskih, koji su u Bruxellesu već i prolijevali mlijeko, farmeri u Velikoj Britaniji prijete čak i bojkotom isporuke mlijeka u vrijeme Olimpijskih igara, dok je poljskima, koji su uz potporu Estonije zatražili hitne izvanredne mjere i vraćanje izvoznih subvencija kako bi se izbjeglo ponavljanje mljekarske krize iz 2009., upravo stigla odbijenica Europske komisije i njezina povjerenika za poljoprivredu Daciana Ciolosa.

EK tvrdi kako je pad otkupnih cijena mlijeka u zadnjih nekoliko mjeseci rezultat povećanja proizvodnje u glavnim svjetskim proizvođačkim regijama – u EU 3 posto, Novom Zelandu 9,9 posto te 5,5 posto u Australiji, dok je prosječna otkupna cijena mlijeka u EU u svibnju iznosila u prosjeku 31,6 eurocenti za litru ili 30 posto više od cjenovnih razreda iz 2009. No, u Hrvatskoj je, za razliku od EU, gdje se čeka ukidanje kvota, posljednjih mjeseci čak zabilježen pad proizvodnje, u svibnju i lipnju tri posto u odnosu na isto razdoblje lani, tvrdi pak Rešetar. Ljudi prodaju krave da bi preživjeli. Farmi je već manje od 13.000, rezervi da bi se platili krediti i računi više nema, a neke mljekare sad već kasne i dva mjeseca s plaćanjem.

Pusta obećanja

– Nema ni obećane potpore od 50 lipa po litri mlijeka, ni mjera kakvima se u EU potpomaže proizvodnja mlijeka (u Sloveniji više od 60!), pa farmeri od realne cijene proizvodnje od 4,10 kuna na svakoj litri mlijeka gube više od 1,50 kuna ili se okreću manjim mljekarama koje za njihov trud ipak plaćaju više od velikih – oko 3 kune za litru – upozorava Rešetar. No i mljekare očajavaju, svjesne kako u Hrvatskoj nedostaje 40 posto mlijeka za “domaće” potrebe, pa se s rastom inputa i padom cijena mlijeka u okruženju suočavaju s još žešćom konkurencijom iz EU s kojim sir gauda, primjerice, u Hrvatsku stiže po uvoznim cijenama od samo 2,90 eura za kilogram.

Prema riječima Branka Bobetića, direktora GIU Croatiastočar, u prvih pet mjeseci ove godine ponovno raste uvoz konzumnog mlijeka, a potrošnja je u šest mjeseci pala 5-6 posto. Situacija je, tvrdi, takva da je u Hrvatskoj prosječna kupovna moć 2,5 puta manja od prosječne europske pa mliječna industrija mora imati konkurentne cijene i radi izvoza i radi uvoza, dok se s druge strane susreće s generalnim problemom nelikvidnosti.

– Potraživanja te industrije su na kraju 2011. bila čak 1,1 milijardi kuna, najviše posljednjih godina, što je ekvivalent devetomjesečnoj vrijednosti ukupno otkupljenog mlijeka u RH – upozorava Bobetić. Čekaju se daljnji potezi Jakovine i Vlade ne bi li dobro osmišljenim mjerama prekinuli agoniju sviju u mliječnom sektoru. No, već više od šest mjeseci nema konkretnih pomaka.

Komentara 29

UN
unbekant
10:21 20.07.2012.

ah ovi seljaci ocekuju od Jakovine "mlijeko",pa ni je Jakovina krava,on je volina.

TO
tomvuk
10:21 20.07.2012.

Kako povecanje proizvodnje mlijeka u Novom Zealandu i Australiji ima utjecaj na cijene mlijeka u RH?

BB
brle brkić
10:11 20.07.2012.

Ako ih je toliko propalo ,koliko ih onda ima?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije