Predsjednik Barack Obama objavio je dosad najveću reformu financijskog sektora SAD-a od Velike krize iz tridesetih godina prošloga stoljeća.
Glavni cilj reforme je obuzdati moćne banke da se više ne kockaju tuđim novcem, a potom, ako se rizik nije isplatio, spas tražiti od države, što se dogodilo u vrijeme ove globalne krize.
Smanjiti prevelike banke
Obama je u svom govoru najviše prozivao velike banke za koje je rekao da ih treba smanjiti kako ne bi više bile “prevelike da bi propale”. U samo dvije minute od početka govora o potrebnoj reformi i regulaciji financijskog sustava dionice izlistane na burzi u New Yorku izgubile su 30 milijardi dolara.
– Kada vidim rekordnu dobit kod nekih tvrtki koje govore kako ne mogu kreditirati male kompanije, to upravo pokazuje zašto je reforma nužna – započeo je svoj govor Obama, nakon čega su brokeri panično počeli prodavati svoje portfelje.
Kako bi se spriječilo ponavljanje scenarija posljednje financijske krize, Obama je predložio mjere koje vraćaju na snagu stari sustav, uveden potkraj Velike depresije i koji je bio regulatorni mehanizam sve do 1999. Bit reforme je da se klasično, komercijalno bankarstvo striktno odvaja od financijskih špekulacija na Wall Streetu.
Druga velika najavljena mjera je razdvajanje poslovanja s potrošačima od trgovanja rizičnim vrijednosnim papirima.
Pad profita 10 posto
Ako Senat prihvati Obamine prijedloge, banke se više neće moći baviti ni osiguravateljstvom.
– Očekujem da će mjere koje je predložio Obama dovesti do pada profita financijskih institucija za 10 posto – kazao je bankar Peter Helmer.
Kak nestalo?? ......... pa svih pet američki tiskara love rade punom parom i tiskaju dolarčeke ko lude, doduše bez pokriča ali ko to nije bitno ..........