Financijski sustav u Hrvatskoj i dalje je bankocentričan, no značaj nebankovnih institucija kontinuirano raste. Istaknuto je to jučer na Danu hrvatskih financijskih institucija u organizaciji HGK-a i Ekonomskog fakulteta.
Ministar financija Zdravko Marić kazao je da je 2018. bila poprilično izazovna u području financijskog sustava, a kako je Ministarstvo financija, zajedno s kolegama iz Hanfe i HNB-a, iznjedrila niz zakonskih i podzakonskih akata.
Predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman iznio je podatak da je imovina nebankovnih financijskih institucija tijekom posljednjih 15 godina porasla s manje od dva posto na 33 posto imovine hrvatskog financijskog sustava. Iako je financijski sustav i dalje bankocentričan, Žigman napominje da značaj nebankovnih financijskih institucija kontinuirano raste. Najveći udjel u imovini nebankovnih institucija imaju mirovinski fondove (52,8% imovine nebankovnih institucija) i osiguravajuća društva (22,2%).
Zabrinjavajuće usporava rast dobrovoljne mirovinske štednje čija imovina i dalje ne prelazi pet milijardi kuna, ponajviše zbog strukture ulaganja u kojima i dalje prevladava ulaganje u obveznice zbog čega godišnji prinosi u posljednje dvije godine nisu veći od 3,5%.
Guverner HNB-a Boris Vujčić kazao je da je naša, kao i većina europskih, bankocentrična, s nažalost relativno malom ulogom tržišta kapitala.
Pogledajte i video Večernjakove konferencije Hrvatska kakvu trebamo:
Gospodine burilovicu ...financijski sustav hrvatske drzave je u rukama stranaca...a to znaci sve ce biti kako oni odrede...a vas podanicki mentalitet je plodna oranica za strance sa kombajnima i samo kombajniraju po hrvatskoj ...kombajni se ne gase bez obzira naa godisnja doba...itd