Objavom poziva uprave Janafa za izvanrednu glavnu skupštinu dioničara, koja će odlučivati o sudjelovanju tvrtke u skoroj dokapitalizaciji Petrokemije, počinju se dobivati i prvi obrisi buduće ulagačke i vlasničke konstrukcije u kutinskom proizvođaču mineralnih gnojiva.
Janaf će, prema prijedlogu, pridonijeti povećanju temeljnog kapitala s upisom 5 milijuna dionica, odnosno s 50 milijuna kuna, te bi bio jedan od sudionika konzorcija domaćih ulagača čije je okupljanje prošli tjedan medijima potvrdio prvi čovjek PPD-a Pavao Vujnovac.
PPD ne želi sav teret
No, PPD je jasno dao do znanja da, premda su poslovno zainteresirani za očuvanje i razvoj svog važnog kupca, nisu spremni i preuzeti sav teret dokapitalizacije Petrokemije, a rečeno je kako su “u igri” još Ina, HEP i mirovinski fondovi. Premda se o budućoj križaljci još nitko javno ne izjašnjava, budući da su razgovori o suradnji još u tijeku, neslužbeno se čuje kako bi ovih dana na Zagrebačkoj burzi trebao biti objavljen i poziv za izvanrednu skupštinu dioničara HEP-a, s prijedlogom jednakog iznosa dokapitalizacije kao i Janafovog, dakle 50 milijuna kuna.
Te bi te dvije državne kompanije zajedno imale 25 posto, a ovisno o ukupnom kapitalu koji se prikupi, udjel države bio bi nešto viši, uzme li se u obzir da je trenutno država glavni dioničar Petrokemije.
Trenutno preko Centra za restrukturiranje i prodaju ima gotovo 80 posto udjela u temeljnom kapitalu od 42 milijuna kuna, ali bi se izravan udjel države gotovo istopio nakon povećanja temeljnog kapitala na planiranih 492 milijuna kuna.
PPD i Ina, pak, kako se čuje, dogovaraju zajednički ulazak u transakciju i participiraju s jednakim ulaganjima, a kojima bi na koncu stekli status većinskih vlasnika. Te bi dvije tvrtke, prema trenutnim pregovorima, “uletjele” svaka s po 125 milijuna kuna.
Malima neznatan udjel
Mirovinski fondovi već su ranijim dokapitalizacijama pristuni u vlasničkoj strukturi Petrokemije, a nakon dokapitalizacije njihov bi udjel trebao biti nešto ispod 25 posto. Mali dioničari imali bi gotovo neznatan udjel.
Iako su Ina i PPD zapravo i konkurenti u prodaji plina Petrokemiji, već neko vrijeme isporučuju u Kutinu jednake količine, a obje tvrtke imaju i podjednaka potraživanja od Petrokemije za isporučene količine. No, suradnja oko dokapitalizacije Petrokemije nije “posao” u koji ove dvije tvrtke žele ući bez dogovora s ostalim sudionicima u budućem konzorciju, pa je, dođe li do dogovora, izgledno da se prije ulaganja sklopi i međudioničarski ugovor kojim bi se usuglasili oko ključnih pitanja daljnjeg upravljanja tvrtkom. Pod time se, među ostalim, podrazumijeva i dogovor oko zastupljenosti u budućoj upravi kompanije.
“Zasad je o svemu prerano govoriti. Samo se vode pregovori i još uvijek nema čvrstog dogovora o daljnjem procesu i odnosima snaga nakon dokapitalizacije Petrokemije”, rekao je za Poslovni dnevnik jedan od menadžera iz kruga potencijalnih ulagača.
Pa jasno to je izborna jedinica Gorana Marića, pa mora osigurati reinkarnaciju kliničkog mrtvaca. Uhvatio za gušu i ucijenio mirovince JANAF i ostale pa idemo dalje kuriti lovu. Čudi me da više ne želi ukinuti 2. stup, skužio je da može zagrabiti i "motivirati" mirovince da sudjeluju u njegovim projektima. Mislim da je namjerno minirao docap Đure , samo da zadovolji svoj ego. On nikad nićim nije upravljao , ali nikad, samo trla baba lan ...