Med

Vrijeme naškodilo i pčelama, medu cijena viša i 100 do 200 posto

'samobor,   17.10.2009. 1. Samoborski dani meda, prodajno edukacijska izlozba,  na trgu matice hrvatske.   Photo: Patrik Macek/Vecernji list'
'Patrik Macek/Vecernji list'
03.09.2010.
u 08:00

Procjenjuje se da je proizvodnja općenito podbacila 50 posto, zakazalo je cvjetanje bagrema, amorfe i suncokreta.

Zbog vremenskih nepogoda, hladnoća i poplava cijene meda lete u nebo. Cijene meda pojedinih kategorija, poput najcjenjenijega kaduljina, u trgovinama su već i 90 kuna za kilogram, a ostalih vrsta u prosjeku od 50 do 80 kuna. Otkupna je cijena pak sa 10 do 12 kuna skočila na 20 do 35 kuna po kilogramu bagremova, kestenova, lipova i cvjetnog meda, a kaduljina i do 45 kuna, što je i 100 do 200 posto više nego u posljednjih godinu-dvije, tvrde pčelari.

Kina se ne isplati?

Sezona je, doznajemo, bila vrlo loša, meda ponegdje nije bilo dovoljno ni za opstanak pčela, pa je teško davati bilo kakve iscrpnije prognoze. Procjenjuje se da je proizvodnja općenito podbacila 50 posto, nakon što je cvjetanje bagrema podbacilo čak 80, amorfe 50, a suncokreta 30 posto, kaže Zlatko Gregačević, vlasnik i direktor Apimela i predsjednik Grupacije za pčelarstvo HGK. No, medom, uvjeren je, Hrvati ipak neće oskudijevati.

U Hrvatskoj je, tvrdi, još uvijek planirana proizvodnja između 4500 i 5000 tona, a to je i te kako dovoljno za domaće potrebe zna li se da je domaća potrošnja najviše 3000 tona u godini, a proizvodnja se u najboljim godinama penje i do 7000 tona. Zbog takvih viškova cijena meda u RH uvijek je bila podcijenjena.

Na placu ili na kućnom pragu mogao se kupiti već od 25 kuna, a u susjednoj BiH, primjerice, gdje proizvedu jedva 20 posto ukupnih potreba, cijena ne pada ispod 50 kuna za kilogram. Na upit hoće li manja proizvodnja rezultirati dampinškim cijenama trgovaca, koji bi med mogli uvesti iz Kine, Gregačević kaže kako se to nekad i događalo, no poslije zaštitnih carina na med, uvoz se iz Kine, smatra on, i ne isplati jer ni ondje više nije toliko jeftin. Nedavno je, doznajemo, kažnjena jedna splitska tvrtka koja je baš iz Kine uvezla 60-ak tona meda koji nije deklarirala, ali ga je distribuirala hotelima i kafićima.

Na burzama zatišje

No i domaću bi proizvodnju trebalo preispitati. S obzirom na to da je u nas dopuštena prodaja meda i na kućnom pragu, tako se i na sivom tržištu proda i više od 70 posto ukupno proizvedenog meda, a samo 30 posto podliježe strožim kontrolama i u poreznom je sustavu, kaže Z. Gregačević.

Neki pčelari misle kako bi visoke cijene mogle privući razne falsifikatore koji bi svašta mogli prodavati pod med, čak i kukuruzni sirup, a nekog većeg uvoza ne bi trebalo biti. Iako je na svjetskim burzama trenutačno zatišje, cijene su meda i u ostatku Europe i svijeta, gdje je bilo vremenskih nepogoda, više. Z. Gregačević kaže kako će nova godina biti prijelomna na burzama kada prispijeva med iz Argentine, Meksika i Indije. Podbaci li i ondje proizvodnja, cijene meda mogle bi dodatno podivljati.

Komentara 10

FE
Felicijen
16:55 03.09.2010.

Sad još kad poskupi i mlijeko, kao do meda i mlijeka?

Avatar deziderij
deziderij
16:59 03.09.2010.

Kod nas je ionako sve preskupo pa neka onda i med poskupi. Kakav nam sve med prodaju pod \"kupujmo hrvatsko\" i još puno toga. Znam neke koji prodaju \"med\" a nemaju ni jedne pčele a kamo li košnice. Čisti falsifikat. Po onoj dalmatinskoj : \"Mate, gospe ti, oli si ti čuja da se vino i od grožđa more pravit ?\" Ali, neka Kine. Dok je Kineza, a nas i Kineza milajardu i dvista milijuna, nema da nam što usfali. Dotrat će naši mešetari i \"med\" iz Kine, a ne samo ostalo smeće. Živili Kinezi i naši mešetari koji uvoze \"samu kvalitetu\".

Avatar Časna seka
Časna seka
19:41 03.09.2010.

I pod domaći med je dijelom podvaljen šećer ili nešto slično tome. Tko će to doma testirat.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije