Jedan euro nije jedan euro u Grčkoj, Španjolskoj, Njemačkoj... iako je svima jedino sredstvo plaćanja. Ako usporedimo što se za 20 eura može kupiti unutar monetarne unije – eurozone, vidjet ćemo goleme razlike između zemalja. Za 20 eura u Portugalu može se dobiti pet puta više šalica kave nego u Grčkoj! Iako su obje zemlje u dubokoj krizi i upomoć su pozvale MMF, cijena kave u grčkim kafićima ostala je luksuz – za 20 eura u Grčkoj se može popiti 7 šalica kave, a u Portugalu čak 35. Hrvatska, koja nije u eurozoni, ali sve se računa kroz euro, ovdje se nalazi u zlatnoj sredini – za 150 kuna u Hrvatskoj se vani može popiti 21 kava po prosječnoj cijeni od sedam kuna.
Hrvatska je gotovo po cijeni svih proizvoda u europskom prosjeku. Primjerice, za 20 eura u Irskoj se može kupiti 7 kartona jaja, na Malti 16, a u Hrvatskoj 12 kartona po cijeni od 12 kuna.
Maslina je neobrana
Nedavna poskupljenja gradskog prijevoza gotovo su izjednačila Hrvatsku s najrazvijenijim zemljama eurozone. Tako se za 20 eura u hrvatskim gradovima može kupiti 12 karata za gradski prijevoz, a u bogatoj Njemačkoj 10, Nizozemskoj osam karata. I dok je karta za autobus u Zagrebu 12 kuna, u glavnom gradu nama usporedive zemlje Slovačke, u Bratislavi košta samo 3,5 kune!
U usporedbi s drugim mediteranskim zemljama Hrvatska ima najskuplje maslinovo ulje. Za 150 kuna u Hrvatskoj se mogu dobiti 3 litre ekstradjevičanskog maslinova ulja, a u Španjolskoj čak sedam litara. Budućnost eurozone i EU ovisi o ujednačavanju cijena.
Bit će toga i manje..