Deloitte savjetnik za prodaju LRH hotela

Za 61,85% dionica očekuju najmanje 100 milijuna eura

Darko Ostoja
Foto: Željko Hladika/24sata/PIXSELL
15.10.2015.
u 15:30

Na listi najbogatijih - Za Darka Ostoju i Kseniju Juhn Bojadžijev kažu da svatko od njih “teži” 20 milijuna eura

Nakon pet godina pregovora, Darko Ostoja i Ksenija Juhn Bojadžijev, nekadašnji partneri u SN Holdingu koji su na listi najbogatijih Hrvata, pa se procjenjuje da svatko od njih “teži” 20 milijuna eura, iako tu vrijednost, prema procjenama, Ostoja vjerojatno i premašuje, kreću u posljednju fazu raspodjele imovine. Izabran je savjetnik za prodaju Liburnija Rivijera hotela, a nakon prodaje, razlaz bi trebao biti lakše dogovoren.

Kako se čuje iz financijskih krugova, savjetničke usluge vodit će Deloitte. Navodno ni odluka o prodaji nije bila odmah jednoglasna među partnerima, jer se nije znalo treba li odmah ići u prodaju ili čekati neki bolji trenutak.

Dobri rezultati LRH

Obje strane zbog potpisanog ugovora o povjerljivosti ne mogu govoriti o pojedinostima, ali od bliskih suradnika čuje se da prodaja možda i neće ići brzo, ne zbog manjka interesa, jer je navodno već njih deset iskazalo interes za kupnju, nego cijene koja navodno neće ići ispod 100 milijuna eura za paket od 61,85 posto dionica koji Ostoja i Juhn Bojadžijev drže u opatijskom hotelu. Hoteli u Cavtatu i Portorožu unutar grupe LRH pripali su Ostoji i njih za sada on neće prodavati. Da ciljaju na visoku cijenu, jasno je iz poslovnih rezultata grupe Liburnia Rivijera hotela koji su od 2011. godine, kada je država LRH nakon niza sporova vratila SN Holdingu, znatno poboljšani. EBITDA je porasla u tom razdbolju sa 5,3 na prošlogodišnjih 18 milijuna eura, a za ovu godinu predviđa se da će iznositi 21,6 milijuna eura. Osim dva partnera - dioničara u LRH, 25 posto plus jednu dionicu ima Nova Liburnija, tvrtka koja upravlja kontrolnim paketom dionica LRH koje su u vlasništvu grada Opatije i općina Lovran, Matulji i Mošćenička Draga, mali dioničari imaju 9,42 posto te 3,73 posto Centar za restrukturiranje i prodaju.

Pregovori Ostoje i Juhn Bojadžijev nisu bili laki, ali na kraju odnosi su, čuje se, korektni. Početkom godine podijelili su se na dvije tvrtke – Pectinatus i Lux ulaganja, a nedavno na njih četiri - SN Alfa, SN Beta, SN Gama i SN Delta na koje se i raspodjeljuju dionice LRH. Pa SN Alfa koja pripada Ostoji dobiva 50,1 posto, SN Beta koja ide Juhn Bojadžijev 30,7 posto, SN Delta 13,6 posto, a SN Gama 5,5 posto udjela koji SN Holding drži u LRH. U SN Gama stavljeni su i hoteli u Cavtatu i Portorožu, pa će s vremenom Alfa postati vlasnik Game, a Beta vlasnik Delte, a kada se prodaju Liburnia hoteli tada će se i okončati, barem prema očekivanjima, poslovna veza Ostoje i Juhn Bojadžijev. Liburnija Rivijera hotele čine 13 hotela među kojima su Imperial, Admiral, Ambasador, Belvedere, Bristol..., te pet vila i autokamp Medveja. Za vile su prije oko mjesec dana javno pozvani zainteresirani investitori na dostavu ponuda za kupnju, a nude se i neki poslovni prostori. Za taj se paket nekretnina procjenjuje vrijednost od 20 milijuna eura. Novac od prodaje vila upotrijebit će se za rekonstrukciju Palace-Bellevue hotela. Iako su u prvom planu u podjeli imovine Ostoja i Juhn Bojadžijev, ipak, zanimljivo je da među dioničarima SN Holdinga značajni udjel ima i odvjetnik Tin Dolički, što samostalno što kroz tvrtke Alius i Accitus, a zajedno to iznosi gotovo 25 posto. Ostoja kao fizička osoba u SN Holdingu ima 13,5 posto, a Juhn Bojadžijev 10,3 posto. Osim dionica, Ostoja drži i 30 posto udjela u projektu vjetroelektrana u Dalmaciji, ali ga planira uskoro prodati. Priča o Ostoji počinje s kuponskom privatizacijom, osnivanjem tzv. privatizacijskih investicijskih fondova (PIF-ova) potkraj devedesetih u koje su stavljeni tzv. vaučeri s bodovima koje je država dodijelila stradalnicima Domovinskog rata. Na temelju njih, svaki od PIF-ova odabrao je na aukcijama dionice društava koje je država ponudila iz portfelja tadašnjeg fonda za privatizaciju, a dionice koje je prikupio Ostoja u portfelj svog fonda bile su pogodak.

Sporovi s državom

No kada u obračun s PIF-ovima kreće Slavko Linić, potpredsjednik u tadašnjoj vladi Ivice Račana, počinje i osobna borba Linića protiv Ostoje. Pa mu se oduzimaju dionice LRH, a potom mu se nagodbom 2005. godine vraćaju. No kasnije se i vlada Ive Sanadera obračunava s Ostojom, pa se nagodba poništava, ali arbitražni postupak opet je, 2010. godine, dobio Ostoja. No tada mu je pripao manji broj dionica jer je dogovoreno da se 25 posto prenese na grad Opatiju. U to vrijeme počinje i razilaženje Ostoje i Juhn Bojadžijev, a nakon što je u cijeli posao Juhn Bojadžijev htjela uvesti svog sina. Borba je išla toliko daleko da se sumnjalo da će Juhn Bojadžijev istisnuti Ostoju, tim više što je u svakoj priči o sporovima SN Holdinga s državom on bio u prvom planu i dežurni negativac. U konačnici, podjela je napravljena, neki kažu ravnopravna, a drugi da je ipak nešto veći dio pripao Ostoji.

>>Tvrtka SN Holding će se ugasiti te podijeliti na četiri nove tvrtke

>>"Dobili smo Liburniju jer bi inače država morala platiti odštetu"

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije