Željko Lovrinčević:

'Za tri godine dug će biti 100 posto BDP-a'

Željko Lovrinčević
Foto: Robert Anic/PIXSELL
18.04.2014.
u 19:23

Mi smo svoj porezni potencijal iskoristili, sve se to prelama na potrošnji i investicijskom kapacitetu, a reformi i dalje nema

Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta govori o novim poreznim opterećenjima, skorom skupljem zaduživanju i rastu javnog duga.

Vlada opet izlaz nalazi u povećanju poreza...

Mi smo svoj porezni potencijal iskoristili, sve se to prelama na potrošnji i investicijskom kapacitetu. Za Vladu bi bilo bolje da nije toliko mijenjala poreznu politiku i da je odmah krenula s boljom naplatom i disciplinom te se okrenula rezanju, odnosno potrebnim reformama. No na rashodnoj strani opet nema pomaka. To još može donekle ići dok su kamatne stope na tržištu niske, ali i to će se promijeniti. Kamate i javni dug nisu na našoj strani.

Javni dug će i dalje rasti?

Javni dug sada je na 70 posto BDP-a, po novoj metodologiji bit će 85 posto, a uz ovaj tempo godišnjeg rasta od 5-6 posto doći ćemo za 2,5-3 godine do 100 posto, kada ćemo morati dogovoriti reprogram duga s Bruxellesom.

Vlada je imala u planu još neke poreze, znači oni prostor vide?

Mislim da se porez na imovinu neće uvesti jer bi to značilo novi teret od 3,6 milijardi kuna i bio bi uvod u novu recesiju. Ako HNS pristane, mogao bi se uvesti porez na drugi dohodak te ukinuti olakšica za reinvestiranu dobit. Trošarine na energente na gornjoj su granici pa prostora još ostaje na onima za duhanske prerađevine.

Smanjeni su rashodi samo odgoda plaćanja ili su sporni s pravne strane?

Smanjenje plaća u javnom sektoru znači i promjenu kolektivnih ugovora, što bi moglo povući i tužbe. Smanjenje subvencija za, primjerice, poljoprivredu samo odgađa plaćanje, a taj se dug godinama kumulira, isto kao i za brodogradnju.

Komentara 34

PR
pravakuna
20:51 18.04.2014.

Ne treba biti doktor da bi se uvidjelo da bez proizvodnje ne možemo naprijed. A da ćemo imati dug 100% GDP-a vrlo brzo ne treba biti ni matematičar. Hrvate malo zanimaju gospodarske teme što se vidi i po ovim komentarima,, važnije su ideološke teme koje im servira trenutna vlast jer je nesposobna i neodlučna uhvatiti se u koštac s godpodarstvom pa je lakše laprdati o LGBT zajednicama i pravima manjina. To će nam donijeti blagostanje. Ni lovu iz EU fondova nisu sposobni potegnuti ali zato ih uredno moraju puniti. Analize i sinteze naših nazovi ekonomista ne vrijede ni pišljiva boba. Ne treba ih ni slušati jer nikada nisu jasno rekli što je rješenje ili put k rješenju gospodarskih problema jezikom koji svatko razumije. Da iole vrijede već bi se "izvezli" na zapad, a ne bi mlatili praznu slamu na TV i po novinama. Moramo se okrenuti tehničkim i prirodnim strukama tj. ljudima koji racionalno promišljaju i koji bi malim i jednostavnim koracima trebali reorganizirati ono što je ostalo od gospodarstva tj. industrije i poljoprivrede. Od turizma se živjeti ne može (samo mali broj ljudi to može i to nam u konačnici vrlo malo pomaže, primjer je prošla sezona, nikad bolja, a stanje u gospodarstvu nikad gore). Ne kažem da turizam treba zanemariti, dapače treba ga unaprijediti koliko je moguće ali bez gradnje novih apartmana koji nema smisla. Ovu vlast pod hitno smjeniti i dati šansu mlađim ljudima bez obzira na stranke i okaniti se ideologije, prihvatiti se preustroja države (smanjiti administraciju pod hitno i natjerati ih da počmu misliti o sebi bez državne sise), početi napokon rezati rashodovnu stranu svugdje gdje je moguće, a ne trošiti lovu na tuđa auta, na primjer. Moglo bi se 2 dana nabrajati gdje bi se lova mogla uštediti ali jednako je bitno pronaći način kako stvoriti novu vrijednost jer bez toga nema dalje. Zato još jednom velim, s ovakvim ekonomistima koje imamo nikad nećemo naprijed, oni su samo teret i to beskoristan. Više bi nam vrijedio jedan pametan inženjer tehničke ili prirodne struke nego 100 ekonomista samo je problem što za takve više nemamo radnih mjesta jer smo ih "ubili" i zato tim ljudima bar treba omogućiti da ih sami stvore gdje je moguće. To će ići teško ali mora se od nečega početi ponovno stvarati industrija. Nema nam druge.

Avatar vh1
vh1
20:03 18.04.2014.

Profesori gosp Lovrinčevića, dr. Santini, Kalogiera, Kulić idr. 1. sječnja 1992. godine predvidjeli su ovakav bankrot i stečaj Hrvatske. Tuđman ih je proglasio neprijateljima i okrenuo se domorodnim polupismenim trgovcima i švercerima. Tada je otvorena crna rupa hrvatske ekonomije. Hrvatskaa je utvrdila svoj prvi tečaj 1 DEM = 55 HRD. To je švercerski tečaj koji je uništio industriju i usred rata Hrvatska je ostala bez 300 000 radnih mjesta. Industrija je pretvorena u nekretnine i prodana domorodnim tajkunima za 1 kunu. U Hrvatskoj se ni kupus ne isplati proizvoditi. Dužni smo 50 milijardi € + kamatu, a mi nemamo novaca niti za kamatu. Glavnicu nikada nećemo vratiti. Vjerovnici će se naplatiti jezerima, vodama, otocima, obalom, resursima šumama itd. Njih ne zanimaju čirilica, brak i potpomognuta oplodnja. Mi ćemo biti deložirani kao što banke deložiraju vlasnike kuća. Hrvatske više nema. Opljačkale su je domorodne hrvatine. Proračun je u rukama EU stećajnog upravitelja.

DU
Deleted user
20:36 18.04.2014.

Baš takvu Hrvatsku su neki u inozemstvu željeli, ne samo Hrvatsku već i sve državice bivše Juge. Ostvarilo im se.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije