Varao mušterije

Zavladao strah i među bankarskim službenicima

fabrice
Reuters/PIXSELL
06.08.2013.
u 21:33

U aferi sa praktično bezvrijednim jamstvima za nekretnine u SAD koja je potresla čitav financijski svijet, već su bile osuđivane institucije

Zbog prijevare i prodavanja bezvrijednih vrijednosnica već su bile osuđivane banke i upravitelji fondova. Ali sad je američki sud osudio i jednog službenika banke Goldman Sachs koji je time prevario mušterije, javlja Deutsche Welle.

U aferi sa praktično bezvrijednim jamstvima za nekretnine u SAD koja je potresla čitav financijski svijet, već su bile osuđivane institucije ili su se banke požurile da i same plate određeni iznos kako bi se obustavio proces. Među njima je bila i banka Goldman Sachs koja je prije tri godine zbog tih nesretnih nekretnina platila 550 milijuna dolara - ali sudski epilog ove masovne prijevare još nipošto nije završen.

Zapravo, čini se kako je tek počeo jer po prvi put nije osuđena institucija - ili neki samozvani "guru" poput Madoffa, nego tek jedan službenik banke koji je doista osobno naveo mušteriju da kupi bezvrijedne vrijednosnice - i bio dovoljno "blesav" da se time još i hvali u elektroničkoj pošti svojoj djevojci.

Oličenje pohlepe Wall Streeta

Riječ je o Fabriceu Tourreu, rođenom Francuzu koji je studirao na uglednom sveučilištu Stanford i kojeg je tužilaštvo pred sudom u Manhattanu nazvalo "oličenjem pohlepe Wall Streeta". Doista, on se pokazao kao vješti trgovac pa je tako i stekao nadimak Faboulos Fab - nevjerojatan, sjajan Fab.

Tužbu je podigao američki Ured za nadzor prometa vrijednosnicama SEC koji se usredotočio na prodaju učešća u investiciji pod nazivom Abacus 2007-AC1. Riječ je bila o paketu jamstava za nekretnine, ali kao što je to već uobičajeno u svijetu financija, ulagač svojim novcem čak nije kupovao samo jamstvo (pa da onda, ako sve pođe po zlu, zapravo sudjeluje u posjeduje nekretnika o kojima je riječ), nego je taj Abacus čista spekulacija oko kreditne sposobnosti vlasnika nekretnina o kojima je riječ.

Naime, ulagači su se zapravo "kladili" kako će vrijednost tih jamstava - rasti. Glavni problem je bio kako je taj investicijski paket zapravo stvorila stara mušterija banke Goldman Sachs, hedge-fond Paulson & Co. Inc, a taj se fond sam masovno kladio da će vrijednost vlastite tvorevine - pasti! Naravno da se upravo to i dogodilo, ali su samo mušterije banke ostali kratkih rukava: vlasnik fonda, John A. Paulson je "okrenuo" oko milijardu dolara, banka Goldman Sachs je ubrala svoju proviziju - a "omastio je brk" i Faboulos Fab koji je sporne 2007. pored svoje plaće, ubrao i 1,7 milijuna dolara premije za prodane (ne)vrijednosnice.

Smeće udovicama i siročadi

Tužilaštvo je dokazalo i kako je Fabrice Tourre veoma dobro znao što čini: poroti je pokazan e-mail kojeg je poslao svojoj djevojci (u Francusku) gdje se hvali kako je "upravo prodao smeće udovicama i siročadi". Među brojnim mušterijama kojima je prodao to "smeće" su bili i partneri iz inozemstva, pa tako i jedna njemačka banka iz Düsseldorfa (IKB) koja je u čitavom tom "balonu" sa nekretninama prokockala milijarde eura.

Branitelji Tourrea zapravo nisu imali mnogo toga reći u njegovu obranu: doduše, isticali su kako je on tek "žrtveno janje", kako je "nepravedno optužen da je učinio pogrešnu stvar" - ali su i opet dodali kako je na samim ulagačima da procjene i odluče, da li im se isplati uložiti svoj novac u takav posao i da to nije odluka službenika banke.

Ipak, tužitelji su uspjeli dokazati kako je Tourre veoma dobro znao što čini i kako je i on znao, kako se kreator tog paketa jamstava - dakle hedge-fond, "kladio" u tom slučaju i u kojem iznosu. Predstavljen je i mail jedne mušterije koja otvoreno pita o učešću hedge fonda Paulsonsa u tom paketu i gdje je Tourre očito lagao. No na pitanje tužilaštva da li je dao "netočan odgovor", Tourre je tek bio spreman priznati kako "nije bio dovoljno precizan".

Slijedi li poplava tužbi građana?

Sud u New Yorku će tek u slijedećim danima odlučiti o kazni za 34-godišnjeg Faboulos Fab-a i svakako će biti riječ o globi i zabrani obavljanja dužnosti u financijskom sektoru. No već i ova presuda o njegovoj krivici otvara čitavo mnoštvo pitanja koja imaju zašto brinuti čitavu vojsku namještenika, osobito američkih banaka.

Sjedinjene Američke Države su poznate kao zemlja gdje se, osobito u uslužnom sektoru, gotovo svi moraju bojati od tužbe - i paprenih odšteta. Ne samo liječnici ili arhitekti, nego čak i frizeri riskiraju tužbu ako se mušteriji ne dopadne kako izgledaju nakon njihove intervencije. Do sada su se tužbe vodile protiv banaka, a ne protiv službenika banaka - i hoće li sad, nakon Tourrea, svaki bankovni službenik morati strahovati od tužbe već ako se mušteriji ne dopadne, na primjer kredit za automobil koji je potpisao?

U svakom slučaju, u ovom procesu protiv Fabricea Tourrea tužbu nije podigao neki građanin, niti neka poslovna institucija, nego državna služba za nadzor prometa vrijednosnicama. Ona doduše "nije zanijekala" kako istražuje i slučajeve protiv drugih službenika nekih banaka, ali u ovom slučaju ipak nije riječ o tužbi građana protiv službenika banke. Ipak, i u SAC vjeruju kako će i službenici ubuduće veoma dobro razmisliti, hoće li ikome ponuditi vrijednosnicu gdje će doduše ubrati premiju, ali gdje će mušterija vrlo vjerojatno izgubiti novac.

>> Napustio Goldman Sachs zbog kolega koji žele "odrati" klijente

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije