Hrvatska tvrtka Migrit energija jedna je od kompanija koja je odlučila investirati u finsku nuklearnu elektranu HANHIKIVI tvrtke Fennovoima i tvrdi da joj je suradnja s hrvatskom Vladom iznimno važna, no, kako pišu finski mediji, hrvatska Vlada za tu tvrtku nije čula.
Finski portal Yle poziva se na izvore iz hrvatske Vlade koji tvrde da nemaju nikakve informacije o tvrtki Migrit Energy, potencijalnom investitoru u finsku nuklearku, a pojavile su se sumnje kako iza kompanije stoje ruski investitori.
Izvršni direktor tvrtke Fennovoima Toni Hemminki u utorak je kazao kako nije riječ ni o kakvom paravanu te da ruski podizvođač Rosatom nije pomogao finskoj tvrtki pronaći Migrit energiju.
Tvrtka Rosatom, naime, trebala bi isporučiti reaktor za nuklearku te posjeduje 35 posto dionica Fennovoime.
Finski konzorcij Fennovoima ovog je tjedna dao ponudu za izgradnju nuklearnog reaktora koji bi bio izgrađen tehnologijom ruske tvrtke Rosatom, koja u projektu vrijednom šest milijardi eura ima udio od 34 posto.
Vrijednost je investicije 158,513.600,00 eura, a realizirat će se u suradnji s financijskim institucijama.
Iz kompanije su na naš upit odgovorili tek službenim priopćenjem u kojem se ističe kako bi ''realizacija ovakve investicije sasvim sigurno utjecala i na pozitivna kretanja hrvatskog BDP-a te pridonijela stabilnosti energetskog sustava Hrvatske''.
Poručili su kako će ''ostale informacije medijima biti dostupne idućeg tjedna''.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak komentirao je informaciju kako je hrvatska kompanija Migrit solarna energija, bez iskustva u nuklearnom biznisu i s jednom zaposlenom osobom i sjedištem u Zagrebu, postala manjinski dioničar u finskoj tvrtki Fennovoima koja bi u Finskoj trebala graditi nuklearnu elektranu snage 1.200 MW. Ta tvrtka je u vlasništvu ruskog kapitala, te je plan da posluži ruskoj državnoj tvrtki Rosatomu da ispuni uvjete po kojima 63,75 posto kapitala u tvrtki koja gradi nuklearku, mora biti iz "domaćih izvora", a kako je Hrvatska članica EU, Finci je računaju kao domaći izvor.
- Prvo, niti želim niti mogu utjecati na odluku privatne tvrtke i nebrojeno puta smo dali načelne suglasnosti, načelnu podršku tim tvrtkama za poslovne suradnje koje mogu unaprijediti bilo koju poslovnu suradnju hrvatskih tvrtki i neke druge europske tvrtke. Naravno, i tako je u ovom pismu načelne podrške izneseno sukladno pozitivnim propisima RH i Finske, ostalo su privatne odluke i odluke finskih projekata. Mi imamo svojih, imam ja više brige oko naših projekata – kratko je rekao Vrdoljak.
>> Japan želi nuklearne elektrane zamijeniti solarnima
Pa ako smo suverena drzava tko nam se moze mijesat s kom cemo radit,,,,,,,i poslovat,,,,,,,,,pa to je mijesanje u unutrasnje stvari suverineta jedne drzave,,,,,,,,a pricamo o demokratiji .............