Priprema

Zemlje EU sve bliže zajedničkom zakonu o fondu za posrnule banke

banka
Davor Višnjić/PIXSELL
26.05.2010.
u 08:46

Britanski kancelar George Osborne podupire takav namet, no želio bi da nacionalne vlade ipak imaju veću slobodu pri odluci kako potrošiti novac

Sve europske države trebale bi uvesti sličan porez na banke, ideja je za koju se zalaže povjerenik zadužen za regulatorni preustroj financijskog sektora i koju bi uskoro trebao objaviti. Očekuje se kako će Michael Barnier, zadužen za izradu novih zakona o financijskim uslugama u EU, predložiti sredstva koja trebaju ići u fond za osiguranje od budućih financijskih neuspjeha banaka.

Britanski kancelar George Osborne podupire takav namet, no želio bi da nacionalne vlade ipak imaju veću slobodu pri odluci kako potrošiti novac. Ovakav potez jedan je od međunarodnih pokušaja da se regulira rad banaka. I u SAD-u je spreman sličan zakon koji sadrži najveći remont bankarskih propisa od 30-ih godina prošlog stoljeća i koji treba odobriti zastupnički dom.

U Velikoj Britaniji osnovana je neovisna komisija koja treba pratiti rad banaka kako bi se smanjio rizik od nove krize.

Pretpostavlja se da će Barnier predložiti da se novac prikupljen zakonom o bankama ide u takozvani nacionalni fond kojim se će se plaćati banke koje se nađu u poteškoćama koje smo vidjeli tijekom kreditne krize od 2008. godine. Kritika ovom zakonu jest da bi banke mogle nesmotreno poslovati znajući da ih u slučaju problema čeka fond za spas.

 

Ključne riječi

Komentara 3

OB
-obrisani-
09:30 26.05.2010.

U ovakvom sustavu jednostavno nije moguće uvesti nekakav porez na banke. Bankari se dragovoljno neće odreći jednog jedinog centa. Usvoji li se takav porez, banke će ga jednostavno prebaciti na građane - klijente kroz povećanu kamatu, cijenu usluge i slično. Kolika je moć banaka, a nemoć tobožnje vlasti - pokazala je kriza u USA. Banke su natjerale državu da se zaduži i da tim dugom spašava banke čiji menadžeri su uredno između sebe podijelili nekoliko milijardi dolara bonusa. Tko je zapravo vlast,a tko sluga vlasti - razvidno je!

MK
mksdk
09:52 26.05.2010.

Iz psihologije se poznaje pojam \"kompenzacija rizika\". U osnovi on govori: ako auto ima bolje gume, kočnice, snažniji motor, bolje upravljanje, to u konačnici neće povećati sigurnost vožnje jer će s takvim automobilom čovjek voziti brže i riskantnije nego što bi vozio sa lošijim automobilom. Iz istog razloga niti u Africi neće doći do smanjenja broja oboljelih od AIDS-a kad se pučanstvu podjele kondomi, nego će, štoviše, to rezultirati riskantnijim ponašanjem koje će dovesti do širenja zaraze. Tako je i ovdje. Kritika izrečena u zadnjoj rečenici je potpuno točna i takav fond neće pridonjeti stabilnosti banaka nego će, zbog ljudskog faktora, pridonjeti sklonosti riskantnijim poslovima. Osim toga, kao što je rečeno i u prethodnom komentaru, krajnje platiše tog poreza neće biti banke nego građani. A to je upravo nevjerovatno bezobrazno, bahato. No, ovo što govorim nije nikakva novost i nepoznanica, tako da je zaključak koji se može izvući iz ovakvih vijesti (naravno, ako su točno prenešene) poprilično konkluzivan: ljudima koji stvarno rade i svojim radom pridonose boljitku društva treba povećati namete (direktno ili indirektno) kako bi paraziti još više ugrabili i kako bi se u svom grabežu još viš osigurali.

OB
-obrisani-
12:07 26.05.2010.

hehehehehehe opet \"komisije i komesari\", hehehehehehe i opec cvap hehehehehe

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije