Zagreb, Zadar, Dubrovnik, Vis te gradovi u Istri najpoželjnija su odredišta u kojima bi Hrvati voljeli posjedovati nekretninu. Čak trećina hrvatskih građana ispraznila bi bankovni račun kako bi kupila stan u metropoli, 11 posto to bi učinilo zbog nekretnine u Zadru, osam posto bi se odlučilo za Dubrovnik, te dva posto manje za Vis. Pet posto zainteresirano je za krov nad glavom u nekom od istarskih gradova.
Po dva posto odlučuje se za Pulu, Šibenik, Samobor, Makarsku, Orebić i Opatiju, dok ostatak zanimaju Osijek, Varaždin, Baška vodu, Omiš, Lastovo, Brač i Biograd, gdje je četvorni metar povoljniji.
Pokazalo je to istraživanje portala Crozilla.com, provedeno na 700 ispitanika.
Iako su im to top odredišta, trećina anketiranih istodobno se složila da su cijene nekretnina najnerealnije u Dubrovniku i Zagrebu, a njih deset posto ocijenilo je da su cijene nekretnina nerealne u cijeloj Hrvatskoj. Manji broj ispitanika, njih tek četiri posto, smatra da cijene nekretnina ne odgovaraju stvarnosti u Splitu i Hvaru, a njih tri posto isto drži za Varaždin, Rijeku, Zadar, Opatiju, Bjelovar...
Istraživanje je pokazalo da 71 posto Hrvata i dalje smatra kako se novac isplati uložiti u nekretnine. Za 24 posto ispitanika važno je znati o kojoj je nekretnini riječ, dok će tri posto uložiti svoj novac samo ako je moguće izračunati povrat na investiciju. Ostatak od dva posto smatra kako ipak nije isplativo ulagati novac u nekretnine.
Najisplativijim ulaganjem 32 posto ispitanika smatra kupnju stana, 21 posto drži da je to građevinsko zemljište, a 16 posto anketiranih novac bi najradije uložilo u kupnju kuće. Prema podacima s portala, stanovi su čak osam puta skuplji nego kuće.
Da je gospodarska kriza utjecala na poduzetnički duh, svjedoči i podatak da je tek osam posto hrvatskih građana spremno novac uložiti u kupnju poslovnog prostora.