Čudni smo mi Hrvati i nadasve kontradiktorni, ili možda doista postoje dvije Hrvatske – ne samo u političkom smislu – kako neki tvrde. I samo pitanje koja nam od te dvije Hrvatske u određenom trenutku više stavlja svoje lice pred oči.
Prvo prema nekakvom istraživanju ispadnemo drugi ili treći na svijetu po broju seksualnih odnosa, onda prije neki dan druga anketa to demantira zaključkom da većinu Hrvata više zanima gledati tuđe golove na nogometnih travnjacima nego zabijati vlastite golove u krevetu, ali stvari opet okrene u drugom smjeru rezultat Stankovićeve ankete u “Nedjeljom u 2” da 75 posto Hrvata ipak više voli seks nego nogomet.
Tko će se tu više snaći? Ali, jedno se valjda može zaključiti; publika koja je gledala Stankovićevu emisiju s gostom Antom Tomićem očito nije samo ona “druga” Hrvatska u političkom smislu, ona koju će desnica uvijek olako i bez valjanih argumenata proglasiti antidomoljubnom, nego ispada i da je drukčija po svojim potrebama – od intelektualnih do onih okrenutih uživanju. A nema, kako je Tomić dobro zaključio, većega užitka od seksa. Pa ako vam je ipak draži Pršin ili ne znam čiji gol onda i niste zaslužili drugo nego to da vam užitke ionako najčešće pruža – desnica.
U dosta poražavajućem seksualnom životu vidjelo se, među ostalim, uzroke za sve veći broj rastava, što je svjetski trend, jednako koliko i naš. Tom temom pozabavila se prilično nervozno Mirjana Hrga u “Epicentru”, stalno prekidajući sugovornike u pola misli, ali ipak smo u njoj čuli par pametnih teza o krizi institucije braka. Tih nekoliko pametnih rečenica čulo se ne samo unatoč Hrgi nego i unatoč sastavu sugovornika: Vlatke Pokos, pjevačice i voditeljice (znam da ona to nije, ali tako je bila potpisana!), koja je izrekla par frazetina iz ljubavnih priručnika na način kao da ih nikada prije nismo čuli, sociologinje koja je zrno previše išla prema feminizmu i fra Zvjezdana Linića kojemu je drago što je manje rastava brakova tamo gdje je crkva jača, tako da je to otprilike bila razina na kojoj se o tom slojevitom problemu raspravljalo.
Emisiju je i diskusiju od površnosti, dakle, izvukao psiholog Pavao Brajša koji je, kada bi se stigao izboriti za riječ ili za nastavak prekinute misli, pametno komentirao da veliki broj razvoda zapravo uopće ništa ne govori protiv institucije braka, već o krizi nekvalitetnih brakova! A to je već sasvim drugi par rukava! Pa u tom smislu treba primijetiti sasvim pozitivan trend; nisu ljudi prije sasvim sigurno ništa manje griješili u izboru životnih partnera, ali sada su očito sve manje spremni trpjeti loše ili osrednje životne odabire, a to nije ništa što bi itko, pa ni crkva, trebalo osuđivati.
Tema ove emisije bila je potaknuta i činjenicom da su u zadnjem broju domaćeg “zvjezdanog” tjednika objavljene čak četiri priče o vjenčanjima domaćih zvijezda i o isto toliko razvoda. To me odmah asociralo na naziv poznate komedije “Četiri vjenčanja i sprovod”, iako kraj braka ni simbolički ne treba nužno gledati kao sprovod. Iz vlastitog vam iskustva kažem da to može prerasti u jako dobar – provod. Posebno ako vam najveći životni užitak nije vidjeti loptu u mreži.