PROGNOZE I KRETANJA NA TRŽIŠTU NEKRETNINA

Cijene stanova padat će kod malih investitora

05.01.2009.
u 13:13

U 2009. pod udarom financijske krize očekuje se zaustavljanje zahuktale stanogradnje što bi, zbog nestašice svježeg novca, moglo polučiti i zaustavljanje pa i pad cijena nekretnina.

- Svi koji očekuju pad cijena nekretnina od 30 i više posto u 2009. ostati će razočarani. Manji investitori koji su ušli u stanogradnju da bi nakon prodaje posljednjeg stana iz nje brzo izišli vjerojatno će morati značajno sniziti cijene, ali "veliki igrači" to neće moći - komentirao je stanje na tržištu u ovoj godini Domenico Devescovi, voditelj portala Centarnekretnina.net.

Razlozi za nemogućnost snižavanja cijena nekretnina u novogradnji kod velikih investitora u godini u koju smo ušli jesu visoki ulazni troškovi koje su investitori već ukalkulirali u cijene nekretnina koje će ponuditi u 2009. godini, a očekuju da će ih ipak i postići na tržištu, procjenjuje se.

Računica je i da ulagači neće moći podnijeti sniženje cijena veće od 10 posto za nekretnine koje će plasirati na tržište u 2009. godini.

Inače, cijene nekretnina na najvećem i najdinamičnijem tržištu, onom zagrebačkom, nisu zabilježile značajniju promjenu kako na mjesečnoj tako i na godišnjoj razini.

Ova je godina prema podacima portala Centarneketnina.net zaključena na razini od 0,4 posto višim cijenama u Zagrebu, i 4,6 posto višim na Jadranu.

Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u prosincu iznosila je 2006 eura po četvornom metru, a stanovi u središtu glavnoga grada i dalje su najskuplji s prosječnom cijenom od 2578 eura po četvornom metru.

Kuće 34 posto jeftinije od stanova
U odnosu na cijenu četvornog metra stanova u Zagrebu, cijena kuća niža je u prosjeku 34 posto. Prosječna tražena cijena za četvorni metar kuće u Zagrebu i okolici u prosincu iznosila je 1317 eura što je 1,6 posto više u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu na prosinac 2007., odnosno na godišnjoj razini, tražene cijene kuća narasle su za 8,5 posto.

Cijene nekretnina na Jadranu nisu zabilježile značajniju promjenu u odnosu na prethodni mjesec, dok na godišnjoj razini bilježe rast od 4,6 posto.

Prosječna cijena četvornog metra vikendice i apartmana na moru iznosi 2042 eura. Cijena pak četvornog metra kuće na moru iznosi 1588 eura. Mogu se uočiti i velike razlike u traženim cijenama između stanova na sjevernom Jadranu te stanova na srednjem i južnom Jadranu. Tako je, naprimjer, prosječna tražena cijena stana u Puli u prosincu bila 1603 eura po "kvadratu", dok je s druge strane u Splitu bila 2564 eura po četvornom metru.

Promatrajući tražene cijene stanova u većim hrvatskim gradovima može se uočiti kako se za četvorni metar stana u 2008. u prosjeku najviše tražilo u Dubrovniku (čak 3649 eura), a najmanje u Osijeku (samo 1130 eura). Najveći raspon između najviše i najniže tražene cijene stanova bio je upravo u Zagrebu, gdje se stan mogao dobiti za 920 eura po četvornom metru ili čak 6555 eura po četvornom metru.

U 2008. za kuću se u prosjeku najviše tražilo u Dubrovniku, odnosno čak 3694 eura po četvornom metru. Također, Dubrovnik je jedini grad gdje prosječne tražene cijene kuća ne zaostaju za traženim cijenama stanova, što je slučaj u svim ostalim gradovima (zbog nedovoljno velikog uzorka Rijeku i Pulu smo zamijenili Šibenikom i Rovinjom). Ta činjenica implicira kako je Dubrovnik u ovom trenutku najskuplji grad na hrvatskom tržištu nekretnina. S druge pak strane, u Osijeku se za kuću traži u prosjeku samo 629 eura po četvornom metru, dok se u Zagrebu u prosjeku traži 1213 eura. Indeks prosječnih traženih cijena kuća na Jadranu na razini cijele godine stagnira te ima tendenciju pada. S druge strane u Zagrebu je indeks porastao za 9,0% u odnosu na početak godine, pri čemu od travnja ubrzano raste.

Centarnekretnina.net

Želite prijaviti greške?