Danima su požrtvovno tragali za roniocem koji je 5. kolovoza nestao u bespućima Jadrana kada se svojim gumenjakom otisnuo u podvodni ribolov s otočića Jabukovac kod Visa. Međutim, jedini tragovi koje su pronašli bili su gumenjak nestalog Ante Simonellija (42) i podvodna puška, stoga je šest dana nakon nestanka dugogodišnjeg podvodnog ribolovca službeno obustavljena potraga za njim.
Neuspješna potraga
Pomorska policija, splitska Lučka kapetanija i Obalna straža pretražile su ukupno 1300 kilometara kvadratnih plovnog područja. Plovnim područjem Korčule, Visa, Vele Luke, Sušca i šire intenzivno su tragali danima, prekidajući potragu jedino za lošeg vremena. Upomoć su pozvali i ronilačke klubove i splitski GSS, a pokrenuli su i zračnu potragu. Zrakoplov Obalne straže RH preletio je 1600 kilometara kvadratnih, pilot privatnoga zrakoplova još i više, a kada je i to ostalo bez uspjeha, posljednja dva dana cijeli je akvatorij preletio i vojni helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Bez uspjeha. Njegova supruga Jasmina Gordić Simonelli danima putem medija i društvenih mreža apelira za pomoć. Kao hladan tuš dočekala ju je vijest o roniocu kojeg su u utorak ujutro francuski nautičari pronašli mrtvog u akvatoriju Biševo. Identifikacija tijela predviđena je bila za danas poslijepodne, a Gordić Simonelli putem Facebooka zamolila je da se prije prepoznavanja ne šire nagađanja da je riječ o njezinu suprugu. Međutim, ključno je pitanje koji se scenarij mogao dogoditi njezinu suprugu, dugogodišnjem podvodnom ribolovcu?
– Prekršio je temeljno pravilo ronjenja – ne ići roniti sam – kaže nam Kamilo Čuljak, predsjednik Hrvatskog ronilačkog saveza (HRS), te dodaje da obično stradaju oni neiskusni ili pak previše iskusni ronioci.
Mozak ostao bez kisika?
– U više od 50 posto ronilačkih nesreća riječ je o hipoksiji, odnosno nenajavljenoj nesvjestici do koje dolazi kada mozak i tkivo ostanu bez kisika – objašnjava Čuljak. Takav je scenarij moguć čak i kada ronilac izroni na površinu.
– Ako mu tko u pet minuta ne priskoči upomoć i oslobodi dišne putove, gotovo je – objašnjava predsjednik HRS-a, koji stalno ističe da je nužna stalna edukacija ronilaca.
>>Supruga nestalog ronioca: 'Tijelo je nađeno kod Biševa, prepoznavanje će biti popodne'
>>Obustavljena višednevna potraga za nestalim roniocem Antom Simonellijem (42)
Na žalost da to moram reći, ali mnogo njih lovi ribu za prodaju na crno. A sada treba što više i više i još više.