Izvješće Eurostata

Nezaposlenost u Hrvatskoj blago smanjena u prosincu, u EU stabilna na najnižoj razini u 6 godina

burza rada
Foto: Ilustracija: Davor Puklavec/PIXSELL
02.02.2016.
u 15:00

Hrvatska je u prosincu prema metodologiji Međunarodne organizacije za rad (ILO) bilježila sezonski prilagođenu stopu nezaposlenosti od 16,5 posto, čime je ona smanjena za 0,1 postotni bod u odnosu na prethodni mjesec, pokazuje izvješće Eurostata.

Sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj blago je pala u prosincu u odnosu na prethodni mjesec dok se na razini Europske unije zadržala na najnižoj razini u više od šest godina, pokazalo je u utorak izvješće europskog statističkog ureda.

Hrvatska je u prosincu prema metodologiji Međunarodne organizacije za rad (ILO) bilježila sezonski prilagođenu stopu nezaposlenosti od 16,5 posto, čime je ona smanjena za 0,1 postotni bod u odnosu na prethodni mjesec, pokazuje izvješće Eurostata. U odnosu na isti mjesec 2014. godine smanjena je za 1,2 postotna boda.

Prema Eurostatu raspoloživim podacima, bez posla je u prosincu bilo 308 tisuća hrvatskih građana, tisuću manje nego u mjesecu ranije, te 26 tisuća manje nego u istom mjesecu prethodne godine.

Hrvatska je tako i na kraju 2015. bila među zemljama EU s najvišim sezonski prilagođenim stopama nezaposlenosti, izračunatim ILO-vom metodologijom. Među njima prednjači Grčka sa stopom nezaposlenosti od 24,5 posto u listopadu, a slijedi Španjolska sa 20,8  posto.

Najniže stope nezaposlenosti bilježile su Češka i Njemačka, obje od 4,5 posto, te Malta i Velika Britanija, po 5,1 posto, s tim da se podaci za Veliku Britaniju odnose na listopad.

U odnosu na isti mjesec godine ranije najviše se smanjila stopa nezaposlenosti u Španjolskoj, za 2,8 postotnih bodova, te Slovačkoj i Portugalu, za po 1,8 postotnih bodova.

Na razini Europske unije sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti zadržala se u prosincu na najnižoj razini od lipnja 2009. godine, od 9,0 posto. Prema revidiranim je podacima Eurostata u studenom također iznosila 9,0 posto, a u prosincu godinu ranije 9,9 posto.

U eurozoni je stopa nezaposlenosti u prosincu 2015. kliznula na najnižu razinu u više od četiri godine, od 10,4 posto. U prethodnom mjesecu iznosila je 10,5 posto a u istom mjesecu godine ranije 11,4  posto.

Bez posla je u prosincu prošle godine u EU28 po procjeni Eurostata bilo ukupno 21,944 milijuna građana, od čega njih 16,750 milijuna u eurozoni. Time je njihov broj smanjen u odnosu na prethodni mjesec za 52 tisuća u EU28, te za 49 tisuća u eurozoni. Na godišnjoj je razini manji za 2,026 milijuna u EU28, te za 1,501 milijun u eurozoni.

Smanjena nezaposlenost među mladima

Stopa nezaposlenosti među mladima u EU smanjila se u prosincu prošle godine na 19,7 posto, s 21,2 posto u istom mjesecu godine ranije. Pala je i u eurozoni, na 22 posto, s 23 posto u prosincu 2014.

Bez posla je u EU28 u dobnoj skupini do 25 godina bilo ukupno 4,454 milijuna građana, od čega njih 3,057 milijuna u eurozoni. Time je njihov broj smanjen na godišnjoj razini za 426 tisuća u EU28, te za 229 tisuća u eurozoni.

Hrvatska je pratila trend smanjenjem stope nezaposlenosti mladih na 44,1 posto u četvrtom tromjesečju 2015.. sa 44,9 posto u prethodnom tromjesečju, ali je i dalje među zemljama EU s najvećom nezaposlenošću u toj dobnoj skupini, pokazuju raspoloživi podaci Eurostata.

Najvišu je nezaposlenost mladih bilježila Grčka, od 48,6 posto u listopadu. Slijedi Španjolska sa 46 posto.

Najnižu stopu nezaposlenosti među mladima bilježila je pak Njemačka, od sedam posto. Slijedi Danska s 10,3 posto, te Češka, s 10,9 posto.

>> Otkrivena tajna rasta zaposlenosti u Njemačkoj! 

>> Agencije, naftaši i Sunce imaju veći utjecaj na BDP nego ministri u Vladi

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije