Iako se mjesecima ranije najavljivalo koje će promjene nastupiti ulaskom Hrvatske u EU, mnogima su ostale nejasne mnoge informacije. U koje zemlje možemo samo s osobnom iskaznicom, što je s pograničnim propusnicama, registracijskim tablicama? Donosimo vam odgovore Ministarstva unutarnjih poslova.
Vozačke dozvole
Zahtjevi za nove vozačke dozvole počeli su se zaprimati od 1. srpnja 2013. godine. Novost je da je vozačka dozvola u kartičnom obliku te da se može izvaditi u žurnom ili redovnom postupku. Cijena u redovnom postupku je 151 kunu (plus 35 kuna upravne pristojbe), a u žurnom postupku 200 (plus 35 kuna upravne pristojbe). Stare vozačke dozvole ne trebaju se mijenjati i vrijede do 2033. godine.
Prometne dozvole i registracijske tablice ostaju iste
Ne treba mijenjati ni stare prometne dozvole sve do popunjenosti rubrika ili promjene vlasnika, prebivališta i drugih okolnosti kada se prometne dozvole mijenjaju. Od 1. srpnja 2013. ukida se knjižica vozila, a registracijske pločice trenutačno se neće mijenjati.
Pogranične propusnice
Nove pogranične propusnice izdavat će se od 1. srpnja 2013. godine, koje Republika Hrvatska izdaje stanovnicima pograničnog područja u BiH, a BiH stanovnicima pograničnog područja u Hrvatskoj. Cijena je nove pogranične propusnice 300 kuna. Stare (žute) pogranične propusnice izdane hrvatskim državljanima na rok od 5 godina BiH tijela bez naknade zamijenit će za nove biometrijske propusnice.
Bez dozvole za boravak i rad državljana EGP-a
Od 1. srpnja 2013. državljani država članica Europskog gospodarskog prostora (članice EU plus Švicarska, Norveška, Lihtenštajn i Island) i članovi njihovih obitelji u Hrvatskoj ne trebaju dozvolu za boravak i rad, odnosno potvrdu o prijavi rada. Novost od 1. srpnja jest i EU plava karta koju će dobivati visokokvalificirani državljani trećih zemalja.
100 eura po danu nije novost
Ministar Ranko Ostojić demantirao je novinske napise da državljani BiH moraju imati nekoliko tisuća eura kada idu na ljetovanje u Hrvatsku.
– Policijski službenik na graničnom prijelazu ima obvezu onemogućiti ulazak u Republiku Hrvatsku onima koji nemaju dovoljno sredstava za boravak u zemlji, a to sigurno nisu turisti koji su dobrodošli u Hrvatsku. To nije novost već je ta odredba postojala i prije – rekao je ministar Ostojić.
Naime, pri ulasku u Republiku Hrvatsku, granična policija ovlaštena je od stranca zatražiti da predoči sredstva za uzdržavanje tijekom boravaka u Hrvatskoj i za povratak u državu iz koje je došao ili za putovanje u treću državu. Visina tih sredstava je protuvrijednost u 100 eura po danu predviđenog boravka u Hrvatskoj. No, ako stranac posjeduje ovjereno jamstveno pismo fizičke ili pravne osobe iz Republike Hrvatske, dokaz o uplaćenom turističkom aranžmanu ili sličnu ispravu, na zahtjev policajca dužan je predočiti dokaz o posjedovanju sredstava u protuvrijednosti 50 eura po danu predviđenog boravka u RH.
Prelazak granice - posebne trake
Načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar rekao je da će nakon ulaska RH u EU i nadalje granična policija obavljati graničnu kontrolu na državnoj granici sa svim državama, pa tako i državama članicama EU, sve do ulaska RH u schengenski prostor, dok se poslovi carine neće obavljati na državnoj granici s državama članicama EU. Na graničnim prijelazima uvode se posebne trake za građane EU-a EGP-a i Švicarske, gdje god je to moguće.
Državljani država članica Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora, uključujući državljane Norveške, Islanda, Lihtenštajna te Švicarske Konfederacije, zatim Kneževine Andore, Kneževine Monako, Republike San Marino i Svete Stolice mogu ući u Republiku Hrvatsku s osobnom iskaznicom, odnosno drugom ispravom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo.
Građani RH u EU s osobnom iskaznicom
– Državljani RH moći će granice država članica Europske unije prelaziti s osobnom iskaznicom ili putovnicom. Za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku zasad nije potvrđena mogućnost prelaska državne granice s osobnom iskaznicom, nego je i dalje potrebna putovnica – naglasio je načelnik Sokolar.
Prelasci granice s BiH i trećih zemalja
Građani RH će i nakon 1. srpnja 2013. granicu s Bosnom i Hercegovinom moći prelaziti s osobnom iskaznicom ili putovnicom. Isto vrijedi i za prelazak na GP Klek i Zaton Doli – promet kroz Neumski koridor.
S osobnom iskaznicom ili putovnicom građani RH prelazit će i granicu Crne Gore, Kosova i Srbije, dok će za ostale treće zemlje biti potrebna putovnica.
Građani Bosne i Hercegovine granicu Republike Hrvatske nakon 1. srpnja 2013. moći će prelaziti s biometrijskom putovnicom ili s običnom putovnicom i vizom.
Preporučujemo prije odlaska u inozemstvo na internetskim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova provjeriti uvjete za ulazak u konkretnu zemlju.
Brže preko Slovenije i Mađarske
Na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom nakon 1. srpnja 2013. uvode se zajedničke granične kontrole s jednim zaustavljanjem (One stop control), što će ubrzati promet putnika preko granica i smanjiti gužve i čekanja.
Pristup Schengenu 2015.
Republika Hrvatska zahtjev za pristup „schengenskom“ prostoru moći će podnijeti dvije godine nakon članstva u EU odnosno 2015. godine. Kad Republika Hrvatska pristupi „Schengenu”, ukida se granična kontrola na graničnim prijelazima sa Slovenijom, Italijom i Mađarskom, kao i prema ostalim državama članicama EU. Unutarnje granice „Schengena” mogu se prelaziti bez granične kontrole, bilo kada i bilo gdje. I dalje će se provoditi granična kontrola na graničnim prijelazima na vanjskim granicama EU.
IZVOR: MUP
>>Što ulazak Hrvatske u EU znači za vozače – ovo trebate znati