Za razliku od dosadašnjih velikih nogometnih natjecanja kada su se policija i redarske službe uglavnom pripremale za zaustavljanje sukoba i izgreda nogometnih huligana, uoči Eura u Francuskoj gotovo sve raspoložive snage sigurnosti usmjerile su svoje djelovanje protiv puno opasnijeg i ozbiljnijeg protivnika – terorizma. Nakon krvavog džihadističkog pokolja koji su 13. studenog prošle godine u Parizu izveli pripadnici ISIL-a i u kojem je ubijeno 130 ljudi, te ovogodišnjih napada na zračnu luku i podzemnu željeznicu u Bruxellesu, domaćini Europskog prvenstva, Francuzi, svjesni su kako se ništa ne smije prepustiti slučaju.
Nema apsolutne sigurnosti
No, pitanje koje se nameće svima jest je li moguće osigurati i jamčiti apsolutnu sigurnost svim sudionicima i posjetiteljima Eura. Odgovor je unaprijed također svima poznat – naravno da nije. Znaju to i organizatori jednako kao što znaju da moraju poduzeti sve što je u njihovoj moći da rizik od terorističkog napada smanje na minimum. Antiterorističke vježbe provode se svakodnevno u različitim dijelovima Francuske, a pojačano u gradovima domaćinima prvenstva. Francuski je predsjednik prije nekoliko dana izjavio da su sve raspoložive snage usmjerene u osiguranje sigurnosti Eura. U brojkama to znači sljedeće: angažirano je 77 tisuća policajaca i specijalaca, a dodatnih 10 tisuća stavljeno je u stanje pripravnosti. Osim toga, na ulicama francuskih gradova raspoređeno je 10 tisuća vojnika, a za sigurnost natjecatelja i posjetitelja brinut će se više od 13 tisuća zaštitara. Upravo su privatne zaštitarske kuće dobile zadatak osiguravati i navijačke fan-zone u kojima se procjenjuje da će za vrijeme svake utakmice biti oko 90 tisuća ljudi i upravo su te fan-zone označene kao moguće mete napada. Francuska očekuje da će tijekom Europskog prvenstva tu zemlju posjetiti više od dva milijuna ljudi.
Glavni neprijatelj - ISIL
Zaštitne ograde na stadionima i oko njih podignute su za 2,4 metra, a sigurnosni perimetri prilaza stadionima prošireni su. Kao apsolutni neprijatelj broj 1 od kojeg bi napadi mogli stići označena je islamska teroristička skupina ISIL. Francuzi razmjenjuju obavještajne podatke s britanskim i američkim tajnim službama kao i s ostalim europskim obavještajcima iz čijih redova su stigle procjene kako je najvjerojatnije da će se teroristi odlučiti za napade na takozvane lake mete (soft targets), što uključuje kafiće, restorane i druga popularna mjesta na kojima se okuplja velik broj ljudi. Ovakvo razmišljanje ima smisla jer će napadačima ulaz u krug stadiona ili fan-zone biti puno teži zbog pojačanih kontrola. Policija se pak s druge strane ne smije opustiti ni što se huligana tiče jer neki su već najavili napade na muslimanske ciljeve u Francuskoj. U svakom slučaju, ispred pripadnika sigurnosti teških je i napornih mjesec dana.
>> Čačić je odlučio: Evo koji će sastav igrati protiv Turske!
>> Navijači, ovo morate znati - kako doći do stadiona i gdje se zabaviti