Upravo na isteku svoje prve premijerske godine Jadranka je Kosor doživjela dosad najteži poraz – sindikati su uspjeli skupiti potpise za referendum kojim bi se mogle spriječiti izmjene u Zakonu o radu koje predlaže Vlada.
Bi li se sindikati odvažili na taj pothvat i uspjeli da je Sanader premijer? Vjerojatno ne bi – ako ih ne bi uspio obuzdati prijetnjama i ucjenama, kupio bi ih ili uglavio s njima sporazum koliko god to državu stajalo. U tome je glavna razlika između njega i njegove nasljednice.
Ona nema njegovu autokratsku moć, a i nastoji sačuvati novac u državnoj blagajni kojim se Sanader razmetao. Premijerka je žena i toj činjenici plaća ceh. Ona je u izvanrednoj situaciji nametnuta za predsjednicu Vlade i nikad ni u državi ni u HDZ-u ni izdaleka ne može imati autoritet kakav je imao Sanader, i zato što je po naravi drukčija i zato što nema snagu legitimiteta kakvu poslije izbora zadobiva čelnik nove izvršne vlasti.
Svemu tome unatoč, u svojoj prvoj premijerskoj godini uspjela je donekle gospodarstvo izvući iz potonuća u kojem ga je ostavio njezin prethodnik, izvaditi Hrvatsku iz škripca u koji je bila upala na putu u EU, voditi zemlju bez potresa, pokrenuti reforme i potaknuti borbu protiv korupcije, pridobiti naklonost javnosti i najmoćnijih državnika Europe i svijeta.
Teško je reći je li vizionarka i zna li kojom bi se gospodarskom strategijom osjetno poboljšalo stanje u zemlji, ali nije teško vidjeti kako joj se nastoji nauditi ne zato što je loša državnica nego upravo zbog namjera da krizu u zemlji ublaži.
Najnoviji je primjer sindikalna euforija oko referenduma koju je oporba uvelike poticala i koju obilato iskorištava. Vlada je promjene u Zakonu o radu predložila i iz praktičnoga razloga. Dokidanjem važnosti kolektivnih ugovora nakon isteka njihova roka u proračunu bi se uštedjelo oko milijardu i pol kuna. Istina, za božićnice i druge naknade bile bi zakinute tisuće državnih službenika i djelatnika u javnim poduzećima, ali zato bi, na primjer, manje bila ugrožena isplata mirovina (premda su upravo umirovljenici masovno potpisivali sindikalni zahtjev za referendum).
Podosta sam kritički pisao o premijerki, ali ne mogu ostati slijep na očit nedostatak argumentacije u nastojanju da i ona i Vlada budu temeljito poljuljane i na kraju srušene. U posljednjih nekoliko tjedana ta se “argumentacija” u sindikalnih vođa, pogotovu Matijaševića i Severa, prometnula u boljševičko-mesijanski zanos i liderski trijumfalizam, a oporba je već izabrala odijela, kravate, haljine i frizure za ulazak u Banske dvore.
Svi će priznati da je premijerka uvelike ublažila posljedice Sanaderove neuspješne, rastrošne i autokratske vladavine, ali ako je oporba imalo poštena, priznat će i da se na ovakav juriš na Sanadera ne bi odvažila.
U Hrvatskoj stanje nije dobro, ali s kojim je predsjednikom Vlade bilo dobro? Po stvarnim učincima i u gospodarstvu, i u istrazi kriminala, i u priključivanju EU prva godina Jadranke Kosor najuspješnija je premijerska godina u posljednjem desetljeću. No nijedan premijer u tom vremenu nije toliko kao ona poiman kao neka vrsta uljeza, kao zgodna meta za nišanjenje i paljbu.
Nijedan čelnik izvršne vlasti nije pokazao toliko skrbi za zemlju niti je bio toliko izložen napadima i nametanju dojma da je riječ o privremenoj predsjednici Vlade kojoj treba prirediti prijevremeni odlazak. Što bismo u zamjenu mogli dobiti? Isti onaj SDP s kojim se Hrvatska od početka 2000. godine srozavala da bi Sanader nastavio to srozavanje koje je ni od koga predviđana i očekivana Jadranka Kosor zaustavila. Tako bi je i SDP koji bi je srušio iznova mogao učiniti poželjnom!
\"patuljčica\" Je napisala na ovim stranicama VL ( tekst o alternativnoj medicini) ,da je vidjela ljudski kostur od 15 metara !!! Prema tome ,draga \"patuljčice\" hitno zovi Vidovitog Milana i mani se politike.