Od prosinca

Dio mirovina raste oko 50, a plaće i do tisuću kuna

Boris Lalovac i Zoran Milanović
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
07.10.2014.
u 07:13

Lalovac računa i na potrošnju umirovljeničkog srednjeg sloja

Ministarstvo financija uvažilo je zahtjeve umirovljeničkih udruga te će zajedno s povećanjem neoporezivog dijela plaće povećati neoporezive mirovine sa 3400 na 3800 kuna. Ta bi promjena umirovljenicima koji primaju više od 3400 kuna mjesečno trebala donijeti povišicu od pedesetak kuna, dok će milijun zaposlenih, ovisno o plaći, dobiti od stotinjak do tisuću kuna.

Povišica za menadžere

Mirovinu veću od 3400 kuna ima oko 250 tisuća umirovljenika pa će ova promjena, jednako kao i kod zaposlenih, ići na ruku umirovljeničkom srednjem sloju, dok je velika većina umirovljenika s malim mirovinama neće osjetiti jer oni ne plaćaju porez. Povećanje neoporezivog dijela dohotka financijski je dobitak za 150 tisuća menadžera, liječnika, znanstvenika, inženjera... čija su se primanja oporezivala 40 posto. Njihove će plaće mjesečno porasti 400 do tisuću kuna. Povećanjem neoporezivog dijela dohotka sa 2200 na 2600 kuna minimalna će plaća biti potpuno oslobođena plaćanja poreza i prireza na dohodak, već će se teretiti jedino sa 20 posto mirovinskih doprinosa. Prosječna bi plaća zbog spomenutih promjena trebala porasti oko 170 kuna, a povišica bi se trebala vidjeti na plaći u prosincu ako je poslodavci ne odluče zadržati za tvrtku. Plaće bi trebale biti ugovorene u bruto iznosu i u tom se slučaju svako porezno rasterećenje pretače u neto povišicu. No, kako propisi ne zabranjuju ugovaranje plaće u neto iznosu, lako se može dogoditi da radnik na ruke dobije kao i dosad, a razlika završi kod poslodavca.

Lista srama raste

Na godišnjoj razini rasterećenje je teško dvije milijarde kuna, koje su u najvećem dijelu prihod gradova, općina i županija. Ministarstvo financija u pregovorima je s lokalnim jedinicama o nadoknadi gubitka pa se očekuje da će glavninu izgubljenog prihoda lokalci dobiti iz drugih poreznih izvora. Prosječna neto plaća u državi iznosi 5530 kuna, oko sto tisuća radnika zarađuje minimalac, a oko 32 tisuće bez plaće je dva i više mjeseci i imena njihovih poslodavaca nalaze se na listi srama.

>> Ukidanje tahijevskog poreza znak je da za Vladu ipak ima nade?

>> Neoporezivi dio od 2600 kuna veće plaće donio bi svima

Komentara 5

BA
bajo2
17:23 08.10.2014.

ujeo vuk magare opet!

TH
than
08:37 08.10.2014.

Dio mirovina raste po 50 kuna, minimalac za 20ak kuna ili koliko vec, a kada lokala digne svoje dace, jer im se uzima gotovo dvije milijarde ima da svima sve prisjedne.

KN
knezica
18:30 08.10.2014.

Kada će država na listu srama zbog zaostalih mirovina braniteljima za cijelu 2007. godinu. Sram neka vas bude, za branitelje stvarno više nikoga nije briga. Dugujete im godišnju mirovinu već 8 godina i - nikom ništa... Kako je to moguće?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije