Srijeda je, dan kada Oršaja Turković postavlja lukove na biljke kako bi izdržale teret crvenih plodova. Da ih odmjeri, pogled mora podići tri i pol metra u visinu, no vinu se one i do 15 metara u zrak. Iznad glave joj lete stotine bumbara.
– Nije me strah penjati se po platformama. Ponedjeljkom motam biljke, utorkom skidam zaperke – opisuje Oršaja. Radno joj je mjesto u "svemirskom" stakleniku tvrtke Belje u baranjskom Mitrovcu. Najveći je to i najsuvremeniji, ističu, staklenik u Hrvatskoj. Ubrani su jučer prvi ovogodišnji plodovi.
– Brat ćemo ih četiri dana u tjednu, sve do prosinca – govori Robert Marković, rukovoditelj staklenika Mitrovac. Cijeli proces počinje nekoliko metara dalje, na farmi muznih krava. Iz izmeta se proizvodi bioplin, a od njega struja i toplinska energija koja zagrijava staklenik.
– Poredane su u 292 reda, u svakom su 432 biljke. Na svakoj je lani rodilo u prosjeku 19 kilograma rajčice – pokazuje Marija Drljepan Bilandžić. Uzgajaju ih u kokosovim jastucima u koje su, poput infuzije, zabijene kapaljke s hranom. Rastu trenutačno na osam "katova", deveti je još u cvatu. Biljke oprašuju nizozemski bumbari, 400 do 600 novih "uleti" u staklenik svakoga tjedna. Lete oko tri mjeseca, koliko im je životni vijek. Znaju i ubosti, no radnici ističu da su kao i sve druge životinje – nisu opasni ako ih se ne dira. Ukupno 2800 tona rajčice izneseno je lani iz staklenika, čime su im za 20 posto premašena očekivanja, a sve su prodane na hrvatskom tržištu. Kompleks s farmom krava, bioplinskom elektranom i staklenikom investicija je od 220 milijuna kuna, a zapošljava 100 radnika.
>> U Belju staklenik, farma i bioplinara za 220 milijuna kuna
>> 'U Hrvatskoj sam uspio i nema šanse da se vratim u Austriju'
svaka im cast! proizvoditi u drzavi sa milijun parafiskalnih nameta mogu samo najuporniji. skidam kapu i kupujem vase proizvode!