Haaški povijesni presedan

29.05.2007.
u 18:58

Kao što se često najavljivalo, ali u naivnoj hrvatskoj vjeri, ne baš i očekivalo, tužiteljstvo Haaškog suda i tužiteljica Carla Del Ponte ipak su potvrdili da ima još Hrvata u optužnicama. Pred tužiteljicom i pred haaškim sucima bi se morala pojaviti gotovo sva ratna najviša hrvatska vlast.

I politička, i vojna i policijska. Gotovo svi koji su bili na vlasti kada se oslobađalo Hrvatsku. Kao što se moglo i predmnijevati haaška je tužiteljica sheweningenske sobe predvidjela za ratnog ministra obrane, Gojka Šuška, za dvojicu načelnika Glavnog stožera, Janka Bobetka i Zvonimira Červenka, te za hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana.

Uz već ondje pristigle i privedene hrvatske generale sada se u donedavno tajnom dodatku optužnice za zločinački pothvat" kao njegovi sudionici  kako se sljedom već viđene haške pravno-političke logike moglo i pretpostaviti  imenuju i vojni zapovjednici, generali Mate Laušić, Miljenko Crnjac i Markica Rebić, te tadašnji ministri policije, odnosno obnove i razvitka, Ivan Jarnjak i Jure Radić.

Da njihov odlazak s ovoga svijeta nije bio brži od nauma njihove tužiteljice, dr. Tuđman, Šušak i dvojica njihovih glavnih vojnih zapovjednika možda bi iza nizozemskih zatvorskih zidova sreli i Slobodana Miloševića, te njegov alter ego, dr. Vojislava Šešelja, i epigona mu Milu Martića. To bi valjda bilo prvi put u povijesti da se zjedno nađu zatvoreni začetnici rata i oni koji su se branili od začetnika agresije.

Da su utemeljitelji Haaškog suda svojedobno na kosovskom Gazimestanu u Miloševiću, koji je zaluđenoj masi obećavao da ni oružane bitke nisu isključene", prepoznali što on zapravo jest, mogli su mu već tada zaprijetiti i dati po gubici. Ali pustili su ga. Kada je na beogradskom Ušću uzvikivao Ne čujem dobro!", ni tada nisu slušali što viče, ili su pak čepili uši. Pustili su i da njegovi pomahnitali pristaše sruše Vukovar, da razore Hrvatsku, a potom i Bosnu, dok su oni s njim dokono ispijali viski. Na koncu su ga kao uvaženog doveli i u Dayton. Kada im više nije trebao dopremili su ga u Haag.

Da je Milošević preživio, a Tuđman poživio, danas bi se, kako se iz dodatka tajne optužnice sada i vidi, našli pod istim krovom. Pod isti krov s Miloševićem Tuđmana bi dovela unitaristička budalaština o dogovorenom ratu", nikada dokazana priča da je s Miloševićem u Karađorđevu dijelio Bosnu".

S Tuđmanom, Bobetkom i Červenkom pred Haaškim sudom, s Radićem i Jarnjakom, te s već tamo dospjelim hrvatskim generalima (Ante Gotovina, Mladen Markač, Ivan Čermak, Rahim Ademi i Slobodan Praljak), kojima bi se pridružili Crnjac, Laušić i Rebić, u Haagu bi se našla gotovo cjelokupna vlast ratne Hrvatske.

Ali čak i unatoč takvoj činjenici, u Hrvatskoj ima dovoljno dragovoljnih odvjetnika Haaga, koji će jednako ustrajno uvjeravati da se u Haagu ne sudi Hrvatskoj"! Kako joj se ne sudi ako se njezino najviše političko i vojno vodstvo optužuje za zločinački pothvat", a njega tretira kao strateški državni projekt?

Objavljivanjem tajne Carline liste" i definitivno je vidljivo izjednačavanje krivnje za rat. Hrvatska tim izjednačavanjem postaje jednako kriva kao i oni koji su je napali! Moćni koji su nekoć mogli zaustaviti Miloševića izjednačavanjem krivnje žele amnestirati svoju tadašnju ravnodušnost i nečinjenje.

I danas jednako optužena Hrvatska, mogla je ništa ne činiti pa ne uznemiravati te moćne. Mogla je izbjeći dogovoreni rat" pristajanjem na miloševićevsku Jugoslaviju ili pak dozvoliti da je se odreže po šešeljevskoj liniji Virovitica-Karlovac-Ogulin-Karlobag. Tada bi miloševićevci, arkanovci, martićevci i šešeljevci bili zadovoljni, svjetski moćnici opušteni, a Hrvatska prepuštena.

Želite prijaviti greške?