26.11.2012. u 12:00

Još i danas pravoslavne Crkve tvrde da je nemoguće ostati vjeran istočnoj duhovnosti, disciplini i liturgiji i biti u jedinstvu s Apostolskom Stolicom

Vijest koju su objavili slovački biskupi da će Nacionalna banka Slovačke, u prigodi 1150 obljetnice dolaska sv. Ćirila i Metoda na područje Slovačke, otisnuti kovanice s njihovim likom, ali bez \"vjerskih simbola\" (tj. da im se uklone aureole oko lica i križ s palija) doista je razočaravajuća.

Čini se to, naime, u ime tzv. \"načela vjerske neutralnosti\", a zapravo je krajnje diskriminirajuće. I što je još gore, s natruhama očitog nasilja nad kršćanima u Europi, čiji su suzaštitnici upravo dvojica spomenutih svetaca.

Slučaj je htio da se upravo u to vrijeme u Hrvatskoj dogodi europski susret grkokatoličkih biskupa Europe, kojima je upravo ćirilometodska duhovnost modus vivendi na europskim, ali i našim prostorima.

\"Kroz drugo razdoblje mnogi su smatrali da je takav model neodrživ kao vrijedan i životan. Kad su učenici svetog Ćirila i Metoda bili protjerani iz Velike Moravske, prihvaćeni su od naroda među kojima su uspješno navješćivali evanđelje, ali nažalost, ti narodi nisu ostali povezani s Rimom.

Još i danas pravoslavne Crkve tvrde da je nemoguće ostati vjeran istočnoj duhovnosti, disciplini i liturgiji i biti u jedinstvu s Apostolskom Stolicom, a s druge strane Latinska Crkva, osobito u povijesti, držala je korisnim pokazivati jedinstvo Crkve u uniformiranosti latinske duhovnosti, liturgije i discipline.

Mi kao grkokatolici smo pak uvjereni da je ćirilometodski model, unatoč svim povijesnim nedaćama, ostao očuvan i živ također i danas te da se ostvaruje upravo u našim Crkvama. Postojanje grkokatoličkih Crkava je najbolja potvrda modela koji treba slijediti i ostvariti u svim njegovim dimenzijama\", rekao je tajnik Kongregacije za Istočne crkve nadbiskup Cyril Vasil.

Dakle, da je na grkokatolike i \"ćirilometodski mode\" u povijesti primijenjeno \"načelo vjerske neutralnosti\", od grkokatolika danas ništa ne bi ostalo. A upravo to je primijetio i predsjednik Hrvatske Ivo Josipović, kada je primio europske grkokatoličke biskupe, posebno naglasivši \"žumberački model\" čuvanja identiteta. \"Grkokatolička tradicija važna je u Hrvatskoj i zbog očuvanja specifičnog žumberačkog identiteta, povijesnih, običajnih i vjerskih posebnosti što su se sačuvale na Žumberku\", rekao je predsjednik Josipović.

Sve to govori da bi na kovanicama sv. Ćirila i Metoda trebalo ostaviti i aureole i križ. Suvremena demokracija često poseže za nasiljem kao jedinom (a kroz povijest i iskušanom) metodom obračuna s neistomišljenicima. To što je ta metoda resila totalitarističke sustave današnju demokraciju nimalo ne opterećuje, jer joj je savjest oprana kvaziparlamentarizmom i prividom različitosti među političkim strankama. No, na sreću, povijesna memorija kršćana potvrđuje da su upravo kao žrtve državnog i društvenog nasilja kroz svjedočanstvo vlastita mučeništva bili kadri dati nove plodove.

Kod nas svježi primjeri generala Gotovine i Markača to više nego zorno pokazuju. Jer narod će aureolama okititi upravo one čiju sudbinu poistovjeti sa svojom. Jer povijest uvijek potvrđuje da je identitet jači od svih političkih \"aureola\" kojima se žele okititi diktature, demokracije ili sustavi koji nasiljem upravljaju ljudima.

Ključne riječi

Komentara 12

YU
yututu
19:38 26.11.2012.

Nek rvacka banka izda zlatnike - likovi generala sa aureolom...i šahovnicon...

ME
merdevina
22:37 26.11.2012.

Gospodine bozaniću, pravoslavni "sveštenici" odavno voze bolje (skuplje) aute nego vi tako da to što oni pričaju možemo "mačku o rep" posebno što njihova "pastva" nije ni upola izdašna kao katolička.

YU
yututu
19:36 26.11.2012.

Generali sanctus zgubitus !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?