Prema najnovijim podacima Hrvatskog sabora, u prošloj godini saborski zastupnici primili su uz plaće i 8,7 milijuna kuna za razne naknade. Najviše je otišlo za stanarine – 2,6 milijuna, troškove prijevoza automobilom – 2,3 milijuna, dok je stavka za odvojeni život zastupnika koji ne žive u Zagrebu iznosila 930 tisuća kuna.
Prosječno je tim zastupnicima isplaćeno lani 10.000 kuna. U novom sazivu Sabora 64 zastupnika imaju pravo na naknadu za odvojeni život, pa se već sada može računati da će se i ove godine za te namjene iz proračuna morati izdvojit gotovo milijun kuna.
Sinčić odbija naknade
Ta naknada poznata je još iz doba socijalizma kada se plaćala ne samo za zastupnike nego i one koji su radili u tvrtkama izvan mjesta stanovanja, pa je opravdano mnogi zovu ostatkom socijalističkog sustava. – Naknade su izmišljotina socijalističkog samoupravnog sustava, a devedesetih je samo prepisan stari regulatorni okvir – komentira analitičar Damir Novotny. Zastupnici u Europskom parlamentu dobivaju plaću bez naknada, iz koje pokrivaju sve troškove, a oni bolje plaćeni čak i sami izdvajaju za mirovinski sustav. Most najavljuje raspravu o naknadama, no potpredsjednik Sabora Robert Podolnjak detalje izmjena za koje će se zalagati zasad nam ne želi otkriti. Na ovogodišnjem popisu onih koji primaju naknadu za odvojeni život nema zastupnika Živog zida Ivana Sinčića, koji je već i najavio da će odbiti tu naknadu i da će se preseliti u Zagreb. Najavio je da će najamninu i režije plaćati od svoje saborske plaće, koja je, kako je rekao, i više nego dovoljna za to, bez dodatnih, nepotrebnih bonusa.
Dakle, prihvatit će sustav kakav prakticiraju zapadne zemlje. Hoće li njegov primjer slijediti i još neki zastupnici, teško je očekivati jer je praksa u vezi s naknadama godinama prihvatljiva svim političkim opcijama. Zastupnici su se tek u vrijeme poplava odrekli neko vrijeme paušala koje mjesečno iznose 1500 kuna, a za 151 zastupnika to je godišnji trošak za proračun od 2,7 milijuna kuna. Sumnja se da će Most uspjeti nešto promijeniti, a stručnjaci misle da se to ipak može postići samo većim pritiskom javnosti. U posljednje vrijeme prozvano je u javnosti nekoliko dužnosnika zbog upitno opravdanih naknada. Primjerice, prozvan je Arsen Bauk. Ali i Radimir Čačić, koji je u imovinskoj kartici naveo da, uz saborsku plaću od oko 16.000 kuna i vlastiti stan u Zagrebu koristi i saborsku povlasticu od 3000 kuna za najam drugog stana i režije. Čačić objašnjava kako mu je majka donacijom prenijela stan darovnim ugovorom i proces upisa vlasništva još traje, a kada se to završi, da će onda koristiti naknadu za putne troškove. Što se tiče naknade za odvojeni život, smatra da je ta naknada pravedna i da se ne bi trebala raditi razlika između onih koji jesu ili nisu u braku.
Prozvan je i don Ivan Grubišić zato što je, iako samac, primio naknadu za odvojeni život, kao i, primjerice, samci Dragica Zgrebec i Saša Đujić.
Puno trošila R. Jerković
Prema podacima za 2015., najveći iznos naknada primio je Boris Blažeković, od 191.400 kuna, od čega je najviše potrošio na hotel, avion te dnevnice, a poslije njega slijedi zastupnica Romana Jerković s potrošenih 184.000 kuna, pa Ingrid Antičević Marinović s iznosom od 174.500 kuna, a najviše za auto, avion i stanarinu. Uza sve naknade, zastupnici imaju pravo i na stavku ‘ostale’ naknade u koje spadaju troškovi prezentacije, taksija i najam vozila.
Zastupnik Frano Matušić od lanjske naknade od 173 tisuće kuna, oko dvije trećine potrošio je na troškove automobila kojim se vozi iz Dubrovnika do Zagreba.
>> Sinčić odbio uzeti 3.000 kuna od Sabora za najam stana u Zagrebu
>> Mostov prijedlog o ukidanju naknade plaće 'zapeo' u dnevnom redu
pod hitno to ukinuti!Sramota,tolike su im plaće još i primaju dodatke!Treba svima platiti 2500kuna pa neka se bave politikom do mile volje!!!