Veleposlanica SAD Julieta Valls Noyes sa svojim suprugom i grupom tridesetak djelatnika i dužnosnika američkog veleposlanstva danas je posjetila Hrvatsku kuću MATERINA PRIČA, u okviru programa upoznavanja hrvatske kulturne baštine, narodnih običaja i stvaralaštva temeljenog na
tradiciji. Program pod nazivom PRIČA O LICITARSKOM SRCU, s radionicama i prezentacijama zagrebačkog licitara, tradicijskih etno frizura, etno odjeće i suvenira, vrhunskih zagrebačkih vina i delicija zagrebačkog Prigorja oduševio je američke goste. Poruka i ocjena: Hrvatska kuća je pravo otkriće za nas! Bilo je lijepo i poučno, doći ćemo opet!
Program je na izvrsnom engleskom vodila Ljiljana Vinković, voditeljica i urednica Hrvatske televizije, a goste je pozdravila i zaželjela im dobrodošlicu Mina Petra ravnateljica Hrvatske kuće:
"U ovom tradicijski uređenom prostoru željeli smo vam pokazati i približiti ljepotu i vrijednost jednog dijela hrvatske kulturne baštine, s naglaskom na etno baštinu i tradiciju sela i ruralnih
krajeva. Stalna postava naše etno zbirke HRVATSKA U MALOM sadrži predmete, namještaj i opremu seoskog domaćinstva različitih krajeva Hrvatske od prije 100 i više godina. Dio zbirke prikazuje i stvaralaštvo utemeljeno na uzorima i motivima starih zanata i tradicijskog rukotvorstva, posebice tekstilne rukotvorine, uporabne predmete i suvenire. Zbirka je otvorena za posjete tijekom cijele godine: posjećuju nas domaći i inozemni turisti, škole, školska djeca i mladež, studenti, inozemne delegacije i protokolarni gosti grada Zagreba i Republike Hrvatske, kulturni djelatnici i delegacije, novinari i javni mediji.
Prostor etno kuće je i mjesto za održavanje različitih kulturnih priredbi, izložbi, prikazivanje narodnih običaja, obilježavanje blagdana, održavanje tečajeva, edukacija i promocija tradicijskog stvaralaštva. Naša etno kuća otvorena je za svaku suradnju, na području Hrvatske ili u inozemstvu, a posebice za suradnju s nacionalnim manjinama koje žive i djeluju u Zagrebu. Vjerujem da ćete iz Hrvatske kuće ponijeti korisna saznanja o jednom dijelu hrvatske kulturne baštine i ugodne dojmove. Prenesite i Vašim prijateljima, suradnicima i cijeloj Americi poruku o ljepoti i vrijednostima naše tradicije i baštine, o prijateljstvu i suradnji, i posjetite nas opet kada poželite. DOBRO NAM DOŠLI!“
Današnja prezentacija imala je simboličan naziv: PRIČA O LICITARSKOM SRCU. Za ovu prigodu i za početak prijateljstva u Hrvatskoj kući bilo je idealno odabrati prikaz jedne tradicijske djelatnosti grada Zagreba – izrade licitarskog srca, koje obuhvaća i simbolizira tradiciju, baštinu, naklonost, simpatiju i ljubav.
Nakon predstavljanja programa gosti su redom obišli radionice i prezentacije i razgledali njihove proizvode i djelatnosti, a gospođe su ukrašavale licitarska srca ili bile modeli za tradicijske frizure.
RADIONICU LICITARA predstavila je gospođa Nina Jecić, vlasnica tradicijskog obrta LICITAR i autorica robne marke licitara CROAT,S WARM HEART. Ona u vlastitoj radionici izrađuje ovaj vrhunski hrvatski suvenir, organizira prihvat turista i posjetitelja na edukacije i radionice, sudjeluje na međunarodnim izložbama i radionicama, dobitnica je brojnih priznanja i nagrada. Prikazala je način izrade i ukrašavanja licitarskih srca i s ponosom istakla da je licitar je u Hrvatskoj zakonom zaštićeno kulturno dobro i nalazi se na svjetskoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva organizacije UNESCO.
HRVATSKE TRADICIJSKE ETNO FRIZURE u izvedbi salona APOLON AFRODITA ACADEMY iz Zagreba s američkim gošćama kao modelima prikazala je umjetnica majstorica frizerka Anđela Potočki iz Zagreba, odnedavno i članica ULUPUH-a (udruge likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti Hrvatske). Sa svojim umjetničkim timom već 25 godina nastupa na tradicijskim i modnim događanjima i natjecanjima, dobitnica je brojnih priznanja i nagrada, svojim radom posebice se zalaže za uporabu tradicijskih frizura za suvremenu ženu, osobito u svečanim prigodama.
ETNO DIZAJN ODJEĆE I UPORABNE SUVENIRE autorica Mina Petra temelji na tradicijskim uzorima i motivima, ekološkim materijalima te ručnom radu. Predstavila je kolekciju vunenog pletiva s etno motivima i ekološke proizvode – suvenire od kukuruzne komušine. Svojim radovima umjetničkog pletiva, modnim kolekcijama CVJETNI ZAGREB i ekološkim proizvodima sudjelovala na brojim izložbama i revijama u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, među njima Zlatne medalje i Grand Prix nagrade za inovacije u etno dizajnu.
PONUDU VRHUNSKIH VINA zagrebačkog vinogorja, proizvod Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prezentirao je prof. dr. sc. Edi Maletić. Predstojnik je ovog Zavoda, profesor Agronomskog fakulteta i vrhunski stručnjak i istraživač na području unapređenja proizvodnje grožđa i vina u Hrvatskoj. Ova vina su ekskluzivni proizvod, i nema ih u ponudi trgovačkih lanaca. Fakultetsko pokušališta Jazbina je vinom Agronomskog fakulteta uključeno u VINSKU CESTU GRADA ZAGREBA i dio je reprezentativne vinske ponude za ograničeni krug poznavatelje dobrog vina i inozemne posjetitelje.
KUŠANJE TRADICIJSKE „TENKE GIBANICE “ - posebno ukusnog specijaliteta - slastice zagrebačkog Prigorja darovao je naš poznati majstor Darko Židak, vlasnik slastičarnice MARTINA iz Sesveta. Gibanica je slastica od kukuruznog brašna, jaja, sira i dodataka, a majstor Židak uz pomoć svoje obitelji umijesio je tijesto, punio i ispekao gibanicu u pravoj krušnoj peći u Hrvatskoj kući, i ponudio je našim gostima mirisnu i vruću. Tenka gibanica je glasovima brojnih obožavatelja i gurmana predložena za dobivanje statusa zaštićenog kulturnog dobra kao dio baštine i tradicije Prigorja.
A je Američanka metak, valjalo bi je opalit'.