Otkup MOL-ovih dionica Ine u posljednje je vrijeme najaktualnija tema u hrvatskoj politici. I dok se većina slaže da Inu treba vratiti u hrvatske ruke, nema konsenzusa oko toga kako to učiniti.
Model koji zagovara HDZ na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem jest IPO HEP-a.
– Planirani model financiranja kroz inicijalnu javnu ponudu dionica HEP-a udovoljava svim bitnim ciljevima koje smo postavili u strateškom definiranju otkupa cjelokupnog MOL-ova udjela u Ini. Inicijalnom ponudom dionica HEP-a hrvatskim građanima, mirovinskim fondovima i drugim zainteresiranim investitorima osigurat će se sredstva za otkup dionica Ine bez povećanja javnog duga. Istodobno, Hrvatska će osigurati potpunu kontrolu nad obje bitne energetske kompanije i to tako da se čuva njihov investicijski potencijal. S druge strane, hrvatski će građani dobiti priliku kupnje visokokvalitetne dionice, odnosno priliku da sudjeluju u rezultatima daljnjeg rasta i razvoja tih kompanija. Radi se stoga o modelu koji osigurava pozitivne učinke za hrvatsko gospodarstvo i za građane – objasnio je Plenković u intervjuu za Večernji list.
Međutim, HDZ-ovi partneri u Mostu predložili su drugi model. Kako Večernji neslužbeno doznaje, zagovaraju ideju da se novac za otkup dionica Ine osigura osnivanjem društva posebne namjene, u koje bi država prenijela dionice Ine, ali i druge vrijedne dionice iz Centra za restrukturiranje i prodaju. To društvo izdalo bi obveznice na dulji rok, iz kojih bi se financirao otkup MOL-ova udjela, a dospijeće obveznica isplaćivalo bi se iz dobiti poduzeća čije su dionice unutra. Iako službenu potvrdu te informacije u Mostu nismo mogli dobiti, izvori iz stranke tumače kako takav model ne bi povećao javni dug, država ne bi morala ići u prodaju HEP-a, a osigurao bi se novac za otkup Ine.
Oporbeni SDP predlaže osnivanje energetskog holdinga koji bi kreditom otkupio dionice. Branko Grčić rekao je da bi u toj akviziciji sudjelovala dijelom i država, ali da to treba interpretirati kao ulaganje u izglednu budućnost.
– HEP i druge energetske tvrtke u državnom vlasništvu imaju potencijal za realizaciju te transakcije i to je puno bolja opcija nego da se prodaje HEP – rekao je Grčić.
Akademik Mirko Zelić zalaže se za nacionalizaciju Ine te vjeruje da bi interes za sudjelovanje u otkupu Ine imali i hrvatski građani i bogati iseljenici. Zelić je protiv traženja novog strateškog partnera za Inu i zalaže se za to da Ina nakon nacionalizacije bude državna tvrtka. Zelić napominje da je besmisleno otkupljivati dionice kako bi ih se ponovno prodalo, već da je u tom slučaju puno lakše i bolje prisiliti MOL da više ulaže u upstream.
– Za Inu se ne treba brinuti, ona je mogla preživjeti i bez strateških partnera, a i sada će opet stati na svoje noge. Strateški partner, tko god to bio, uvijek će slijediti svoje interese – kaže Zelić.
Najbolji model je da se brzo i jeftino proda HEP i kupi INA u stečaju, zatim prodaju Hrvatske šume i kupi nazad HEP u stečaju i na kraju prodaju Hrvatske autoceste i kupe nazad Hrvatske šume bez šuma. Pola nek odradi hdz pola sdp i svi sretni. Most neka samo uvijek kaže odlučno možda i to ovjeri kod javnog bilježnika. U međuvremenu treba podići PDV na 30% i uvesti porez na nekretnine 10%