Glavna rasprava na 10. konvenciji Hrvatskih izvoznika osvrnula se na stalni zahtjev izvoznika oko potrebe deprecijacije kune, jer smatraju da to može povećati njihovu konkurentnost, a u tome ih podržava i profesorica na Ekonomskom fakultetu Marijana Ivanov koja predlaže postupnu deprecijaciju od 2 posto godišnje, odnosno 10 posto na pet godina. Poljaci su na početku krize deprecirali svoju valutu za 30 posto, ali su nam tako i uzeli kupce, nadovezali su se izvoznici.
– Istina je da su oni malo eurizirani, za razliku od naše zemlje, ali to nije razlog da se drukčije vođenje monetarne politike ne sagleda – rekla je Ivanov.
– Upravo zato što je 75 posto kredita vezano za euro, ne smije se riskirati s promjenom tečaja kune jer bi to izazvalo veće obveze u toj valuti i smanjilo potrošnju – kazao je guverner Boris Vujčić te predočio podatke kojima je dokazao na primjerima ostalih zemalja da deprecijacija nije povezana s jačanjem izvoza. Primjerice u Slovačkoj je u razdoblju od prije desetak godina tečaj ojačao za 40 posto, a povećan je i izvoz, štoviše gledaju li se ostale zemlje u tom razdoblju, svugdje je tečaj ojačao više nego kod nas. Dodao je i podatak kako smo lani imali pad izvoza u SAD bez obzira na to što je kuna oslabjela prema dolaru.
Potporu Vujčiću da tečaj ne treba mijenjati dali su ministri Boris Lalovac i Branko Grčić, ali je i HDZ-ov Tomislav Čorić rekao da sada nije vrijeme za diranje tečaja jer je on tek jedan djelić slagalice, nego se je o tome trebalo razgovarati prethodnih godina. Nakon te izjave odmah je bio prozvan s obzirom na to da o deprecijaciji govori HDZ-ov strateg Hans Werner Sinn, na što je Čorić odgovorio da nikada nitko iz HDZ-a nije to spominjao, za razliku od, rekao je, primjerice ministra Marasa ili premijera Milanovića, a što je pak opovrgnuo ministar Grčić.
Predsjednik Hrvatskih izvoznika Darinko Bago, osim na tečaj, osvrnuo se i na kredite koji se gotovo nikako više ne mogu dobiti u bankama, a zbog čega likvidnost i jest velika.
Vujčić je rekao kako je svojom politikom HNB smanjio troškove bankama, ali da kamate jesu još uvijek oko 2,5 postotna boda veće nego u EU, čemu je razlog rizik, tj. slab kreditni rejting. Činjenica je, kazao je, kako su posljednjih godina najviše rasla društva koja su uvozila, a ne shvaća se da su izvoznici nositelji gospodarstva.
Zvonimir Mršić, čelnik Podravke, kazao je kako su zbog deprecijacije češke i poljske valute bili manje konkurentni na tim tržištima, kako je Belupo kao i ostale farmaceute lani potopila devalvacije rublje, ali kako su bez obzira na to u prvom kvartalu imali veći izvoz.
Ivan Brkić, čelnik kutinske tvrtke Selk, kazao je kako je jasno da je godinama monetarna politika bila u ulozi banaka, trgovačkih lanaca...
- Guverner tvrdi da ne pozna uvoznike, no isto nam je tvrdio i bivši guverner, a znamo u kojoj je tvrtki završio. Političari brane poziciju, a to nije u interesu gospodarstva - rekao je Brkić.
Nagradu najboljeg velikog izvoznika za 2014. godinu dobila je Pliva, srednjeg tvrtka AquafilCRO, a malog izvoznika tvrtka Šestan Busch.
>> HDZ i SDP se mogu dogovoriti oko tečaja. Što oni imaju s tim?
>> Slabljenje kune uništit će dužnike, a neće podići izvoz
Vlada ne dozvoljava deprecijaciju i ima podršku Vujčića. Prvi zato jer su izbori pred vratima a drugi zbog jednostavnog razloga: ne talasaj, meni je dobro