Ljekarnicima bi se u Hrvatskoj uskoro mogao znatno proširiti opseg rada. Naime, ljekarne bi mogle preuzeti dio usluga primarne zdravstvene zaštite, a farmaceutsku djelatnost više se neće percipirati isključivo kao trgovinu lijekovima, najavljuju to u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) uoči uspostave novog modela ugovaranja s ljekarnama.
Nove usluge
– Ljekarne bi mogle preuzeti dio praćenja stanja kroničnih nezaraznih bolesnika – navodi ravnatelj HZZO-a Siniša Varga najavljujući podizanje farmaceutske djelatnosti iznad razine “dodavanja lijeka s police”.
Pritom ističe da je HZZO spreman ljekarnicima dodatno platiti usluge koje bi oni mogli preuzeti na sebe. Nove usluge u ljekarnama mogle bi značiti spas za oko 400 malih ljekarni kojima prijeti zatvaranje nakon 1. kolovoza, kada se počinje primjenjivati novi pravilnik sa značajno sniženim veletrgovinskim maržama na lijekove.
No, na veliko nezadovoljstvo i upozorenja da će novi pravilnik uništiti male ljekarne, Varga uzvraća kako se o ljekarnama treba prestati razgovarati samo u sferi marži, rabata i zarade. A jedno od rješenja za njihovo bolje poslovanje vidi upravo u uslugama koje bi ljekarnici mogli preuzeti i poručuje: “Mi smo voljni to razviti i platiti”.
U prilog toga poziva se na praksu nekih zemalja EU gdje farmaceuti cijepe pacijente ili na drugi način sudjeluju u zdravstvenoj skrbi (prate stanje oboljelih od dijabetesa, visokog tlaka ili astme). – Farmaceuti imaju osnovnu edukaciju, a ako im treba dodatna, organizirat ćemo je.
Želimo promijeniti tu lošu sliku o ljekarnicima kao trgovcima koji samo dodaju lijek s police pacijentima – reče Varga.
Ipak, da bi do toga došlo treba promijeniti propise. Kad je o cijepljenju riječ, Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti propisano je da imunizaciju u nas, osim liječnika, mogu obavljati i drugi zdravstveni radnici, ali “samo pod nadzorom i uz odgovornost doktora medicine”.
Jeftiniji i dostupniji
Iz Hrvatske ljekarničke komore poručuju da su spremni preuzeti dio dijagnostičko-terapijskih postupaka, ali uz primjerenu nadoplatu. Ističu da se ne namjeravaju miješati u posao liječnika pri postavljanju dijagnoza, ali da u praćenju terapije mogu sudjelovati. Poručuju i da su jeftiniji i dostupniji od liječnika.
Po Varginoj logici mogli bi uskoro i brijači nastaviti s već zaboravljenom praksom vadjenja zubi!