Hrvatska je rekla "ne" SAD-u i odbila sve neovisne medijatore koje je američki State Department predložio kako bi pomogli razriješiti spor između hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a. Kako doznajemo, inicijalno su obje strane – i hrvatska i mađarska – prihvatile jedno od četiri ponuđena imena, uglednog arbitra, posebice u energetskom sektoru, Michaela Polkinghornea, no iz hrvatskog Ministarstva gospodarstva prije nekoliko dana i to je ime proglašeno neprihvatljivim. Američka strana sada radi na tome da predloži nove stručnjake.
Sukob interesa
Popis s četiri profesionalna medijatora dostavljen je objema stranama te su one izradile popise rangirajući ih po prihvatljivosti. Na vrhu obaju popisa našao se Michael Polkinghorne, partner u uglednoj pariško-newyorškoj odvjetničkoj tvrtki White&Case, u kojoj je šef skupine za arbitražu. Polkingorne je Australac, no sada živi u Parizu. Jedan je od najpoznatijih odvjetnika medijatora za polje energetike, telekomunikacija, infrastrukture, a bio je predstavnik Australije na Stalnom arbitražnom sudu. Kako se doznaje, hrvatska je strana objasnila kako su arbitri u sukobu interesa zbog veze s MOL-om. Ministarstvo gospodarstva, koje je vodilo postupak te obavijestilo američku i mađarsku stranu o neprihvatljivosti arbitra, jučer do kasno poslijepodne nije odgovorilo na naša pitanja da objasne svoja stajališta. Michael Polkinghorne također nije želio komentirati slučaj. Suradnici ne navode da je ikad zastupao MOL, a veza bi mogla biti ta da je Polkinghorne, kao i desetak drugih odvjetnika, član europskog ogranka Udruženja pregovarača u naftnom biznisu. Među članovima su i predstavnici više naftnih kompanija, pa i predstavnik MOL-a. Iako bi se hrvatsko odbijanje moglo shvatiti i kao poruka SAD-u da su odabrali pristrane medijatore, iz američkog veleposlanstva u Zagrebu pomirljivo kažu kako "s hrvatskom Vladom nastavljaju razgovor o energetskim pitanjima, što uključuje i Inu i MOL".
– Hrvatska i dalje snažno podupire pomoć da se pregovori olakšaju. Redovito smo u kontaktu s hrvatskom stranom kako bismo pronašli posrednika koji će biti prihvatljiv za obje strane – kažu.
Traže nove stručnjake
O ponudi za pomoć pri pregovorima, hrvatska je javnost doznala u listopadu, nakon objave u Večernjem listu. Kako je nedugo nakon toga kazao američki veleposlanik u Hrvatskoj Kenneth Merten, o ponudi se prvi put razgovaralo u ožujku u Ministarstvu ekonomije za posjeta zamjenika pomoćnika američkog državnog tajnika za energetiku Amosa Hochsteina. U srpnju je usmeno ponudio četiri imena mogućih posrednika... "Medijaciju ne bi vodila američka vlada, već profesionalci, ljudi koji se time profesionalno bave, koji posreduju u sporovima između država, kompanija."
Hrvatska Vlada je sredinom studenoga dala suglasnost ministru Ivanu Vrdoljaku za odabir arbitara. Do tada je mađarska strana prihvatljivim ocijenila tri imena s popisa. I dok je ton Amerikanaca pomirljiv, potpuno drukčije je – očekivano – reagirao mađarski MOL.
– Iznenađeni smo i žalimo da je hrvatska Vlada odbila sve arbitre te time ponovno razvukla pregovarački proces. Jasnije je nego ikad da hrvatska strana minira pregovore stavljajući osobne i političke interese iznad interesa Ine – komentirali su iz MOL-a.
>>'Radnici mogu biti mirni. Bez Vlade MOL ne može ugasiti Rafineriju Sisak'
>>Ima li rješenja za INA-u? Ima. Treba intervenirati kao i u slučaju sa švicarcima
Ako je Mol u suradnji s premijerom na nezakonit način (sudska presuda) došao do vlasništva u INI što je tu nejasno. raskinuti ugovor s MOL.om i vratiti INU u naše ruke. Bog i Hrvati,