Transplantacijom kosti iz potkoljenice u gležanj 55-godišnjoj pacijentici spašen je odumrli zglob gležnja, a riječ je o zahvatu koji je u utorak, nakon Japana, prvi put u svijetu izveo operativni tim u Klinici za ortopediju Lovran.
Do ovoga zahvata odumrli zglob gležnja rješavao se fiksiranjem stopala ili ugradnjom implantata, što je uvijek nosilo rizik odbacivanja koji sada ne postoji.
Višemjesečni oporavak
U šestosatnom zahvatu operativni tim, koji su predvodili doc. dr. sc. Ivan Rakovac i mr. sc. Nikola Gržalj, pacijentici je uzeto pet centimetara kosti potkoljenice s prepariranim krvnim žilama, što je potom presađeno u mrtvu kost gležnja te je ponovno uspostavljena cirkulacija. Uz spomenute liječnike u zahvatu su sudjelovali anesteziologinja mr. sc. Dijana Papež Kinkela, instrumentari Elis Ivčević, Jasmina Lovrić i Ivana Tomić te Doris Franković Valentin, anesteziološka sestra.
– Operacijom se vratilo cirkulaciju u kost gležnja, odnosno lokalni vaskularizirani koštani režanj gdje se koriste nježne krvne žile u regiji operativnog reza. Riječ je o mikrokirurškom zahvatu kojim se nova prokrvljena kost na krvožilnoj peteljci transplantira iz kosti potkoljenice u gležanjsku kost, i to radi ponovne vaskularizacije i spašavanja kosti koja odumire. Ta nova cirkulacija koju smo doveli sa živom kosti na peteljci opskrbljuje mrtvu kost i vraća joj život. Nema implantata, stranog tijela ni mogućnosti odbacivanja jer je riječ o vlastitoj kosti pacijenta kojom je funkcija gležnja vraćena u stanje kao prije traume – objasnili su zahvat u lovranskoj klinici napominjući da je riječ o mikroskopskom zahvatu napravljenom kroz jedan kirurški rez.
Pacijentici slijedi višemjesečni oporavak, no imat će punu funkciju gležnja, što spomenutim ranijim metodama ne bi bilo moguće. Naime, do prije četiri godine, kada je ugrađen prvi umjetni zglob gležnja, standard u ovakvim dijagnozama bilo je ukočenje zgloba, što bi i za ovu ženu značilo – fiksiranje stopala.
Tada bi pregib mogla imati u koljenu i kuku, ali ne i u stopalu, a to bi bitno smanjilo njezinu pokretljivost, onemogućilo, primjerice, hodanje uz brdo, vožnju automobila, čučanj i slično. Zato je ovakvo vraćanje života u mrtvu kost velika vijest za pacijente, a kako nam kažu u ovoj bolnici, infarkt kosti nije rijedak problem. Do njega dolazi najčešće nakon neke traume poput loma kosti ili uganuća, no odumiranje kosti često se kasno ustanovi jer se simptomi znaju javiti mjesecima kasnije kada je uglavnom već kasno za bilo što drugo doli operativnog rješavanja problema.
Ova operacija ulazi u standardni program Klinike u Lovranu, što znači da je dostupna svim pacijentima s uputnicom, a ovaj tim bilježi još jedan uspjeh i uvođenje modernih procedura u hrvatsko javno zdravstvo.
Buduće operacije
U istom tonu, da tako kažemo, u lovranskoj Klinici nastavljaju dalje. Idući mjesec, naime, planiraju još jednu novost u svojem programu – ugradnju umjetnog zgloba šake.
>> Usporedili smo kanadski i hrvatski model zdravstva - otkrivamo što vlast planira
>> U KB-u Merkur u nedjeljno jutro presadili tisućitu jetru
Svaka cast. PS: Nije Nikola Gržalj nego Gržalja