Uzmu li se u obzir razmišljanja istaknutih ekonomista, ali i procjene koje nam daju EK i domaći analitičari, prijedlog proračuna za sljedeću godinu teško će opstati dulje od nekoliko mjeseci i ubrzo će uslijediti rebalans.
Zapravo je i neobično da je predloženo nešto toliko optimistično kada se zna da proračunske prihode nije lako napuniti u predviđenom iznosu, a svakako teško računati na predloženo trošenje. U 2015. godini predviđaju se prihodi od 106,43 milijarde kuna, a rashodi od 118,9 mlrd. kuna. Prema tom optimističnom planu, deficit bi bio oko 12 milijardi kuna, no analitičari predviđaju da bi on vrlo lako mogao rasti za dodatnih do 7 mlrd. kuna.
A to bi opet bio pomak unazad, daleko od predviđenog približavanja deficita na razinu od tri posto BDP-a, što od nas traži EK. Zbog toga nije čudno što se predloženi proračun već naziva kvaziproračunom, upravo zbog očekivanja skorog rebalansa, jednog od, a prije toga vjerojatno će biti novog zaduženja. Proračun je i dosta zbunjujući, prije svega zato što je HZZO izdvojen iz riznice, a u proračun su ušle institucije poput bolnica, nacionalnih parkova, fakulteta.. što sve tek može utjecati na veću potrošnju. Takav proračun vjerojatno je napravljen da zadovolji EK. No, kada se u njega ubace nedospjele obveze, indeksacija mirovina, subvencije... iznenađenja će biti. Isto kao i kod punjenja prihoda zbog pada gospodarstva.
>>Martina Dalić: Rashodi su podcijenjeni za najmanje 1,5 mlrd. kuna
>>'Dok se osam godina pljačkalo, tvrdili su da je proračun razvojan i socijalan'
...ostave bez nadzora 23 milijarde zdravstvenih kuna... a onda idu nadzirati 1,6 milijardi sveučilišnih kuna...