Građani u svim dijelovima Hrvatske od četvrtka bi trebali ispred svojih ulaza, na zelenim otocima ili reciklažnim dvorištima imati mogućnost recikliranja papira, metala, stakla, plastike, tekstila i problematičnog otpada. Naime, prije godinu dana donesen je Zakon o održivom gospodarenju otpadom, a obveze poput uvođenja primarne selekcije gradovi i općine dužni su bili uspostaviti u roku od godine dana. Prema informacijama iz nadležnog Ministarstva, zasad je selekcija omogućena u 247 gradova ili općina od njih ukupno 556.
Uglavnom zeleni otoci
– Nećemo se svi probuditi 24. srpnja i pred vratima zateći četiri kante – kazao je prije mjesec dana ministar Mihael Zmajlović koji je i sam govorio o manjkavosti te ideje. Ipak, unutar godine dana dogodio se pomak jer je prije samo 29 gradova i općina imalo reciklažna dvorišta i mogućnost odvajanja otpada. Istražili smo kakvo je stanje na terenu diljem Hrvatske.
U Zagrebu građani za sada otpad mogu odvojeno odlagati na zelenim otocima i posebnim kontejnerima diljem grada.
– U gradu je postavljeno 1865 spremnika za papir i karton, 1400 za staklo, 1004 za plastičnu i metalnu ambalažu, 337 za stare baterije i 23 za lijekove. Imamo i devet reciklažnih dvorišta, a do kraja godine izgradit ćemo još šest – kazali su iz gradske Uprave.
I gradovi i općine u Sisačko-moslavačkoj županiji spremni su za primjenu zakonskih propisa.
– Zeleni otoci sa spremnicima za papir, staklo, plastiku i metal te odnedavno i tekstil, postoje u većini mjesta, a tamo gdje ih nema, postavit ćemo ih do zakonskog roka – kazali su iz Grada. Grad Petrinja, osim zelenih otoka, građanima će na cijelom svom području osigurati kante za papir, staklo i plastiku te biootpad. U Vinkovcima se već nekoliko godina otpad odvaja na zelenim otocima u stambenim naseljima.
– Sada smo u fazi javne nabave kanti koje će u rujnu dobiti svako domaćinstvo za staklo, plastiku, papir – kazao je Ivan Bosančić, dogradonačelnik Vinkovaca.
U Krapinsko–zagorskoj županiji postoje, pak, ekološki otoci sa spremnicima za sve vrste otpada, a građani su dobili potrebne kante ili vreće još prije dvije godine. U Bjelovaru imaju ukupno 340 različitih spremnika, od kojih 73 za staklo, 54 za pet ambalažu, 89 za papir, 73 za plastiku – metal, 32 za stare baterije i 19 za tekstil. U planu je još postavljanje 80 spremnika za plastiku – metal i 64 spremnika za papir. U dvorištu Komunalca postavljeni su i spremnici za elektronički otpad te kutije za štedne i druge žarulje. Zadarska Čistoća očekuje pak da će uskoro dobiti velike kontejnere za biootpad i na taj će se način dovršiti posljednja faza odvajanja otpada u gradu.
Inspekcija već na terenu
Na području Koprivnice i prigradskim naseljima postavljeno je 90 zelenih otoka sa 259 spremnika. Pored zelenih otoka građanima je omogućeno izdvajanje korisnog otpada putem plastičnih vreća. Riječani i Primorci posljednjih nekoliko mjeseci u svojim kvartovima imaju nove posude za otpad u različitim bojama – plave spremnike za papir, narančaste za višeslojnu tzv. tetrapak-ambalažu, žute za prikupljanje metala, stakla i plastike i zelene, na koje su otprije navikli, za miješani komunalni otpad. Na pojedinim lokacijama postavljeni su i spremnici za tekstil, odjeću i obuću. Iz Ministarstva su najavili kako su već provjerili u kojoj su fazi gradovi i općine te da će podatke objaviti za tjedan dana.
– U početku ćemo one koji još nisu ništa poduzeli opomenuti, a poslije i kažnjavati – najavili su iz nadležne institucije jer je osnovni cilj povećati primarnu reciklažu sa sadašnjih prosječnih 10 posto na 50%.
>> Hrvatska reciklira 16% otpada, a do 2030. morat će čak 70%
...i onda dođe jedan kamion Čistoće koji pokupi otpad redom iz kanti svih boja...