Na ispraćaju Stare i dočeku Nove godine građani su u kafićima i restoranima potrošili 52 milijuna kuna. Posljednjeg dana u 2014. pojelo se i popilo 30 milijuna kuna, a prvi dan Nove 28,1 milijun. Najviše se ‘po birtijama’ jelo i pilo u Zagrebu – 13,2 milijuna – te u Splitu 3,3 milijuna kuna. Dubrovnik po potrošnji hrane i pića u restoranima zauzima treće mjesto sa 2,2 milijuna kuna – otkrivaju fiskalni podaci koji se non-stop slijevaju u Poreznu upravu i mjerodavnima daju nebrojeno puno mogućnosti da kontroliraju razmjere potrošnje u zemlji, ali i moguće pronevjere.
Poreznici vas gledaju
U Ministarstvu financija kažu da im dnevni podaci omogućuju i brze intervencije inspekcije, primjerice tamo gdje uoče nerazmjer u broju izdanih računa i potrošnji po računu. Posljednjih dana poreznici su uočili da pojedini obveznici fiskalizacije prvo ukucaju i izdaju račun, a onda ga ubrzo nakon toga storniraju.
– Nemojte to raditi. Inspektori više ne moraju hodati po kafićima da bi vidjeli tko što radi, putem fiskalizacije pratimo svaki vaš korak – poručuju iz Ministarstva financija, koje je prvi put dosad pročešljalo novogodišnji promet u kafićima i restoranima.
U Zagrebačkoj je županiji 31. prosinca i 1. siječnja na hranu i piće potrošeno 2,8 milijuna kuna – 1,5 milijuna kuna 31. prosinca i 580 milijuna 1. siječnja. Zagrebački kafići i restorani imali su 31. prosinca 8,2 milijuna kuna prometa, 1. siječnja pet milijuna, a 2. siječnja 8,8 milijuna kuna – u tri dana 23 milijuna kuna. Splitska porezna uprava evidentirala je 3,9 milijuna kuna prometa na Silvestrovo, na Novu godinu 2,6 milijuna, a 2. siječnja 2,8 milijuna kuna. Dobro se trošilo i na Kvarneru – 31. prosinca 3,3 milijuna, 1. siječnja 3,5, a 2. siječnja 4,9 milijuna kuna. Nova godina dobro je počela ugostiteljima u Opatiji, Lovranu, Crikvenici i Rijeci. Kafići i restorani u nadležnosti splitske Porezne uprave u ta tri dana imali su 9,2 milijuna kuna prometa. Najmanje se boravilo po kafićima i restoranima u Osijeku, gdje je na cijelom području 31. prosinca do 2. siječnja potrošeno 2,2 milijuna kuna. U Osijeku i sredinama koje u poreznom smislu gravitiraju tom gradu na Silvestrovo se ‘vani’ pojelo i popilo samo 959 tisuća kuna. U samom gradu Osijeku promet na Staru godinu bio je 409.000 kuna, a 1. siječnja 182.000 kuna.
Učinak turizma
Sustav fiskalizacije za cijelu je 2014. evidentirao godišnji promet od 160 milijardi kuna, a po mjesecima najbolji je bio kolovoz sa 20 milijardi mjesečnog prometa, dok su prva dva mjeseca u godini najslabija. Siječanj i veljača imali su nešto jači promet od devet milijardi kuna, dok je promet u prosincu, koji se doživljava kao najrastrošniji mjesec u godini, bio među pet najslabijih – 12,2 milijarde kuna. Turizam ima velik utjecaj na potrošnju u Hrvatskoj i njegov se blagotvoran učinak osjeti od travnja do studenog. Prvih osam siječanjskih dana 2015. ugodno su iznenadili poreznike jer je promet bio 2,2 milijarde kuna, oko dva posto više nego u isto vrijeme prošle godine.
>>Babina Greda uvela prirez i komunalnu naknadu
>>Manjak zbog porezne reforme ide na leđa građana
Ne čudi obzirom da su crveni i crveni predsjednik na vlasti. Sutra ćemo to izravnati.