Slovensko Ministarstvo financija objavilo je danas javni poziv svim neisplaćenim štedišama Ljubljanske banke da predaju zahtjeve za povrat deviznih uloga. Nakon više od 20 godina čekanja, štediše Ljubljanske banke - kojih je u Hrvatskoj oko 130 tisuća – napokon će krenuti u konkretnu proceduru povrata štednje.
Rok za predaju zahtjeva teče od 1. prosinca ove godine do 31. 12. 2017., a zahtjevi se mogu predati poštom ili osobno na adresi Sklad Republike Slovenije za nasledstvo, Glinška 2, 10 Ljubljana, Slovenija.
Zahtjev mora sadržavati podatke o štediši ili o njegovom pravnom zastupniku (ime, datum rođenja, stalnu adresu te OIB ili drugi identifikacijski broj), podatke o neisplaćenom dugu. Ako zahtjev podnosi nasljednik, treba priložiti potvrdu kojom se to dokazuje, te potpis. Ako se šalje poštom, potpis mora biti službeno ovjeren.
Zahtjevu treba priložiti podatke o dugu (izvornik ili presliku štedne knjižice ili neki drugi dokument), presliku osobne iskaznice štediše, broj računa na koji će sredstava – ako se odobre – biti isplaćena te pisanu izjavu štediše da devizna sredstva nisu prenesena na drugu osobu.
Slovenci očekuju oko 300 tisuća zahtjeva – u Hrvatskoj je neisplaćenih štediša 130 tisuća, a u BiH, koje će također morati podmiriti temeljem presude Europskog suda za ljudska prava iz 2014. godine, 165 tisuća. Za podmirenje duga štedišama u Hrvatskoj i BiH Slovenija će potrošiti ukupno 385 milijuna eura.
Konverzija vrijednosti depozita koji su većinom bili u njemačkim markama obavit će se po deviznom tečaju koji je vrijedio 1. siječnja 1999. Što se tiče kamata, kombinirat će se tri stope: za depozite do kraja 1991. primjenjivat će se kamata koja je i bila ugovorena sa štedišama, za 1992. će se priznavati stopa od šest posto, a za razdoblje nakon toga kamata će iznositi 1,79 posto godišnje. Zahtjeve će obrađivati 30-ak službenika, i to redom kako su zaprimljeni.
U roku od tri mjeseca svaki zahtjev mora proći verifikaciju uspoređivanjem s bazom podataka Ljubljanske banke, odnosno podružnica u Zagrebu i Sarajevu. Baza podataka u Zagrebu je sređena, pa se tu ne očekuju problemi. Svakom će štediši biti poslan informativni izračun. Ako štediša ne podnese žalbu, sredstva će se doznačiti na račun jednokratnom uplatom, najranije u proljeće 2016., a ako se žali, pokrenut će se upravni spor.
>> Poziv štedišama 2. 11., a od 1. 12. predaja zahtjeva za povrat duga
A nesritni did na groblju već 15 godina...