Kao u kazalištu, točno u 10 sati u sudnici broj 1. podigla se zavjesa u galeriji za posjetitelje i medije u zgradi Haaškog tribunala, a unutar sudnice već su bila šestorica bivših dužnosnika Herceg-Bosne i njihova obrana. Svi su bili raspoloženi, a Valentin Ćorić, Bruno Stojić i Milivoj Petković mahnuli su i nasmiješili se svojoj bližoj rodbini koja ih je došla podržati. No, ovo raspoloženje bilo je kratkoga daha, i već nakon prvih riječi francuskog suca, predsjedatelja Vijeća Jean-Claude Antonettija, postalo je jasno da će kazne biti drakonske s proglašavanjem međunarodnog oružanog sukoba s umiješanosti Hrvatske, a napose postojanja udruženog zločinačkog pothvata oko etničkog čišćenja dijela Herceg-Bosne i njezina pripajanja Hrvatskoj.
>> Sažetak presude pročitajte ovdje
Nije bilo jednoglasno
Ukupno 111 godina zatvora nepravomoćnom presudom dobili su Jadranko Prlić, Bruno Stojić, generali Milivoj Petković i Slobodan Praljak, Valentin Ćorić i Berislav Pušić poput izvršitelja i posrednika, a pod vodstvom pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, ministra obrane Gojka Šuška i generala Janka Bobetka. No, ova odluka kojom se teško tereti Hrvatsku samo mjesec dana uoči ulaska u EU i Hrvate u BiH pred važne političke procese i reforme, nije donesena jednoglasno jer je upravo francuski sudac nasuprot nestalnim sucima Haaškog tribunala Mađaru Arpadu Prandleru, Švicarcu Stephanu Trechselu i rezervnom sucu Antoineu Kesia-Mbe Minduau, iznio suprotno mišljenje. No, sudsko vijeće bilo je jednoglasno oko visine kazne kao i činjenica vezanih za zločine na području bivše Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.
U galeriji s pogledom na sudnicu zajedno su bili i predstavnici bošnjačkih udruženja žrtava rata, među kojima su bili bivši gradonačelnik istočnog Mostara Safet Oručević i zapovjednik specijalne postrojbe Armije BiH Esad Humo, a između dvije, uglavnom podijeljene skupine, bilo je primjetno nešto strože i brojnije osiguranje. Dok je trajalo čitanje skraćene presude koju je francuski sudac napisao na više od 2600 stranica, nije bilo prevelikih reakcija ni samih optuženih. Tek se Stojić u nekoliko navrata ironično nasmijao i pratio transkript govora suca, a Prlić je s ozbiljnim izgledom lica pisao zabilješke u svoj notes, dok je Praljak tek odmahnuo glavom pri spomenu nekih navoda. Ispred tribunala, uostalom kao i u sudnici, dvije priče.
Tako je tužitelj Kenneth Scott rekao kako je presuda dokaz što je radila Tuđmanova vlada dodajući da je u Haagu utvrđena srpska strana priče, a sada i hrvatska u BiH. Na upit kako se to može uspoređivati jer danas postoji Republika Srpska kao srpski entitet u BiH, a hrvatski ne postoji, Scott je rekao da su ‘Herceg-Bosna i Republika Srpska iste’.
Slijepa politika
No, u obrani su najavili žestok odgovor na presudu tvrdeći da njihovu stranu nitko nije čuo tijekom prvog stupnja. Pritom su žestoko kritizirali i vlast u Hrvatskoj zbog izostanka potpore, a jedan od odvjetnika nam je "off the record" rekao da su u posljednjih deset godina sve vlade vodile slijepu politiku. Obrane najavljuju žalbu tvrdeći da ih ohrabruje stav suca Antonettija, ali i presude Gotovini i Perišiću. A one su u drugome stupnju, nakon velike pravno-političke bitke, bile oslobađajuće.
>> Sve o presudi čitajte u našem specijalu