BBC News na naslovnici donosi izjavu premijera Zorana Milanovića kako ''Hrvatska izbjeglice šalje dalje te neće postati 'hot spot' za migrante''.
U nastavku donosimo pregled što strani mediji pišu o valu izbjeglica u Hrvatskoj
Mokhtar Allouf 23- godišnjak je i jedan od brojnih Sirijaca koji je ostavio otiske svojih cipela na hrvatskom tlu u potrazi za, kako je rekao, sigurnošću.
Bolnim koracima pješačio je preko poljoprivrednog zemljišta uz hrvatsku granicu kako bi, kao i ostalih 11 tisuća izbjeglica, koliko ih je prema procjenama dosad ušlo u našu zemlju, našao sigurnost. Ovaj mladić na svom tijelu nosi ožiljak koji će ga doživotno pratiti i biti podsjetnik na ono zbog čega više nije u svojoj domovini.
Godine 2011. bajunetom ga je u području kralježnice ranio sirijski vojnik tijekom protesta u Homsu. Mladić je bio paraliziran šest mjeseci, a četiri godine poslije jedva stoji na nogama.
Njegovu priču donosi The Guardian navodeći kako "je ovo jedna od priča koja simbolizira očaj i odlučnost sirijskih izbjeglica".
– Mi Sirijci smo snažni i nastavit ćemo dolaziti u potrazi za sigurnošću – rekao je Allouf oslonjen na rame svog prijatelja Ahmeda.
Hrvatska je pretrpana izbjeglicama koje su se slile preko njezinih granica u najvećem migrantskom valu u posljednjih 70 godina, piše The Guardian. Do prije koji dan na području između Šida i Tovarnika mogli su se vidjeti tek poneki tragovi prašnjavih traktora po zemlji, a danas gotovo da i nema komadića zemlje na kojoj nema tragova sirijskih izbjeglica.
'Hrvatska Vlada nije bila spremna'
Nije dugo trebalo da se vijest proširi kako se može ući u Hrvatsku. U Tovarnik je ušlo gotovo više od pet tisuća izbjeglica, a hrvatska Vlada nije pripremila dovoljno kamiona ni prijevoznih sredstava za brojne izbjeglice. Nije bilo ni dovoljno službenih osoba od kojih su izbjeglice mogle dobiti potrebne informacije i rijetko tko od njih je uopće i znao gdje se zapravo nalazi, navodi se u članku.
'Svuda se čuje samo plač'
Slike tisuće uplakanih žena i djece te tek nekoliko stotina policajaca u Tovarniku odjeknule su svjetskim medijima. "Humanitarna Hrvatska", tako su nas nazivali, ali već nakon dva dana opisi su drukčiji. The Independent piše kako se na hrvatskim područjima s izbjeglicama može čuti "samo plač i plač".
"Hrvatska se jednostavno ne može nositi s ovim. Jednostavno ne može", opisao je situaciju u Hrvatskoj Stuart Ramsey sa Sky Newsa.
.@ramsaysky: "Absolutely everywhere you look, children are crying... Croatia simply cannot cope with this." https://t.co/uDa7A9AePn
— Sky News (@SkyNews) September 17, 2015
"Kako će Hrvatska zaustaviti izbjeglice?"
Izbjeglice i dalje ulaze u Hrvatsku, tijekom noći prelazili su ilegalno i na slovensko-hrvatskoj i srpsko-hrvatskoj granici. Slovenski mediji objavili su da je u ilegalnom prelasku "zelene granice" uhvaćeno stotinjak osoba, a o nastavku priljeva izbjeglica u Hrvatsku iz Srbije pišu i američki mediji.
Reuters u svojoj analizi situacije u Hrvatskoj koja se nosi s izbjegličkom krizom piše kako je nejasno kako će hrvatska policija zaustaviti daljnji ulazak izbjeglica u Hrvatsku.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>> Milanović o mogućem slanju izbjeglica u Sloveniju: Mislim da je Mađarska puno bliže
>> Neredi u Belom Manastiru: Potukle se dvije skupine izbjeglica, letjelo i kamenje
Malo sam nabildan ,imam Iphone ,ray ban naočale,10 000 $ u džepu, mrzim crveni križ .od granice do granice idem taksijem. Od Hr države tražim veća prava nego sirotinja koju Hrvatska policija redovito deložira