Od ulaska Hrvatske u EU na rad u inozemstvo otišlo je oko stotinu liječnika, što je deset puta manje od broja onih koji su zatražili dokumentaciju za rad u zemljama EU. Koji je profil liječnika koji su doista i napustili hrvatsko zdravstvo, Ministarstvo zdravlja, kako doznajemo, predstavit će idući tjedan kada se očekuje dovršetak detaljne analize odlaska liječnika. Da se radi o bitno manjem broju od onog koji se javno navodi, potvrdio je jučer i ministar zdravlja prim. Siniša Varga. Taj podatak bitno mijenja percepciju o sustavu koji je pred kolapsom zbog egzila doktora, što je bit ove javne rasprave, posebice posljednjih mjeseci.
– U redu je napor Ministarstva da konačno netko tko odgovara za sustav dozna koliko je liječnika otišlo, ali metodologija kojom se to pokušalo je insuficijentna. Upitno je koliko je bolnica odgovorilo i s kojim podacima jer oni nisu dužni znati takve podatke: kada date otkaz, to ne morate obrazložiti – komentirao je dr. Krešimir Luetić, tajnik Hrvatske udruge bolničkih liječnika u kojoj ažuriraju svoje podatke o broju liječnika koji su otišli iz bolničkog sustava. Prema posljednjim podacima HUBOL-a, do 1. srpnja prošle godine hrvatske je bolnice napustio 91 liječnik. Bili su to većinom mlađi liječnici, a to je činjenica koju prof. Ante Ćorušić naziva uobičajenom fluktuacijom kadrova. Kako komentira predsjednik HDZ-ova Odbora za zdravstvo, priznati stručnjak sigurno neće otići iz Hrvatske osim ako mu se ne ponudi mjesto u vrhunskim inozemnim klinikama poput berlinske Charite.
– Mladi su ljudi uvijek odlazili, to jest problem i činjenica o kojoj moramo razmišljati. Ali među zemljama EU prosjek broja liječnika na broj stanovnika svrstava nas u sredinu. Uz bolju organizaciju sustava zdravstva, što mi namjeravamo napraviti, i ti mladi bi se zadržali u Hrvatskoj – komentirao je prof. Ćorušić.
>> Za svijet je vrhunska znanstvenica, ali za nas nije dovoljno dobra
>> U inozemstvu najtraženiji programeri, medicinske sestre, kuhari i njegovatelji
nije problem samo radno misto i plaća.po meni,veliki problem u hrvatskoj je kvaliteta života.a on je u hrvatskoj na jako niskim granama pogotovo za doktore/medicinare.u hrvatskoj dobro žive moćni bogati i ugledni.moćni su političari,bogati su tajkuni/bankari a ugledni su sportaši tipa monegaši te razni televizijski voditelji/glumci/odvjetnici.ostalo spada pod razno!!!