Zastupnica u Europskom parlamentu i stručnjakinja za financije, Ivana Maletić (HDZ) reagirala je na današnje izjave ministra Gordana Marasa prilikom otvaranja javne rasprave o programu potpore malim i srednjim poduzetnicima, tijekom kojih su isticali pozitivne gospodarske trendove za koje je zaslužna Vlada.
– Potpuni je apsurd da se jedna Vlada stavlja u funkciju predsjedničke kampanje i ministar Maras sam govori o Josipoviću kao da je predsjednik Vlade. I vidi se da Josipović radi i vodi ovu vladu koja nema nikakvog rezultata i uspjeha. Umjesto da se posvete radu i pokušaju izvesti državu iz krize, napadaju s bezobrazlukom i agresivnošću, a istovremeno prešućuju svoje afere. Imaju ih jako puno, samo jedna od njih je Lovrić Merzel i činjenica da je Josipović dolazio na njezine privatne zabave, koje su plaćene javnim novcem, novcem poreznih obveznika – rekla je Maletić.
Grčić i Maras najavili su novi val povlačenja novca iz Eu fondova u veljači od 147 milijuna eura, na što je rekla da je to jako zanimljivo:
– Javna rasprava o programu za poduzetnike počinje 30. prosinca o čemu slušamo od kraja 2013. kada je najavljen taj natječaj. Zašto su gubili vrijeme? Čitava 2014. mogla je proći u raspravi o poduzetnicima i financiranju njihovih projekata o tehnološkom osposobljavanju poduzetnika, koji trebaju pomoći da poduzetnici budu što konkurentniji na tržištu EU. Riječ je o vrlo bitnim projektima. Kasni javna rasprava, natječaj će se raspisati tek u veljači ili ožujku. A mogao je biti raspisan isti čas čim je odobren operativni program, iako – riječ je o samo 147 milijuna eura za period od sedam godina. Kad se taj novac potroši, više nema ničega. Ni eura u sedam godina za poboljšanje tehnologije, razvoj nove infrastrukture, inovativno i kreativno poduzetništvo na unutarnjem tržištu Europske unije – kaže Maletić i dodaje:
– Operativni programi odobreni su u prosincu kako bi EK mogla uplatiti predujam od skoro 70 milijuna eura da RH ne bi čitavu godinu završila u minusu jer smo svaki mjesec bili u minusu, a to se nije smjelo dogoditi. Niti jedna država u EU nije zabilježila minus. Riječ je o novcu koji stoje na računu i sami po sebi nisu bitni, nego su bitni projekti i ulaganja kojima će se taj novac financirati, a Vlada ih još nije donijela te ih odgađa na 2015. Zato u Hrvatskoj nemamo gospodarski rast, to je ono što EK poručuje sve vrijeme.
Što je s prognozom rasta od 0,2 posto?
– Prema jesenskim prognozama EK nam predviđa najnižu stopu, dok sve države rastu od najmanje 0,6 do 4 posto – riječ je o kvalitetnim malim državama koje su se znale nositi s krizom. Nama se predviđa rast od 0,2 posto, što je stagnacija. Zastrašuje činjenica da nam u sljedećim godinama EK predviđa rast od 1 posto što je produljenje pada standarda, zatvaranje radnih mjesta, život na dug, daljnji odlazak ljudi. Ne piše nam se ništa dobro, EK je u izvješćima to napisala – kaže Maletić.
Jesmo li dosegnuli dno?
– Dosegnuli smo dno jer ljudi žive loše. Imamo 15 posto stanovnika na razini bijede, imamo preko 30 posto stanovništva koji su siromašni. Ako se nastavi ovaj trend nerada Vlade, bit će nam još gore.
Vlada se hvali nastavkom fiskalne konsolidacije, rastom industrijske proizvodnje, rastom izvoza...
– Hvale se nečim što ne postoji. Rast industrijske potrošnje u studenom bila je 2 posto. To je rast u odnosu na što? Prije toga bio je ogroman pad, nama treba rast od 10 posto da bismo bili na razini 2007. Ono što raste jest provoz kroz Hrvatsku, a ne rast proizvodnje, to je i EK napisala u svom izvješću.
Vlada s hvali da kontrolira deficit koji su smanjili.
– To je isto jedna strašna priča. Bio je ovdje David De Roso – istaknuo je da je u biti šokantno da jedna vlada u studenom mijenja ciljani deficit do kraja godine. Lalovac kaže da ni u studenom nije pogodio kakav će biti deficit u prosincu. Promašio je u planu kamata, promašio je u rashodima za zaposlene i na taj način misli da radi uštede. Istovremeno je neke rashode premalo planirao – za zdravstvo će imati prenesenih neplaćenih, a dospjelih rashoda preko 3 milijarde, u sudstvu isto tako, bit će toga i na materijalnim rashodima... Deficit neće biti 15 milijardi, nego najmanje 18 milijardi kuna, a to će EK kroz dubinsku analizu vidjeti. Oni čitavo vrijeme govore Lalovcu da ne zna upravljati prihodovnom i rashodovnom stranom proračuna.
Što su još ekonomski pokazatelji koji pokazuju da potezi Vlade nisu dali rezultate?
– Stopa nezaposlenosti 17,2 posto – ne dolaze novi impulsi, nema otvaranja radnih mjesta, kontinuirani gospodarski pad, industrijska proizvodnja je pozitivna, a dugo je padala, slaba razina stranih i domaćih investicija te razvoj poslovanja i poduzetništva... Sve je u velikom padu kao i pokazatelj koliko ima novih poslova, to je najveći problem.
Vlada ne vodi dobru ekonomsku politiku. S nekoliko indikatora se lažno predstavljaju zbog predsjedničke kampanje tako što neuspjehe pretvaraju u uspjehe – kaže Maletić.
>> 'Josipović se snažno oslanja na koncept održivog gospodarstva i cirkularne ekonomije'
Da mi na vrata dođe vodoinstalater ili serviser centralnog grijanja koji izgleda, govori i ponaša se kao Maras, izbacio bih ga, ne bih mu povjerio da mi petlja po instalacijama. A ovaj je ni manje ni više nego ministar u vladi.