Papa je i prije svoga putovanja, na općoj audijenciji u Vatikanu, progovorio nekoliko rečenica na hrvatskom jeziku, a učinio je to i na početku (i na kraju) svoga prvoga govora pri dolasku u našu zemlju. Znak je to velikoga poštovanja i ljubavi, koje je Benedikt pokazao prema Hrvatskoj, premda su se već javili oni “razmaženi”, koji su rekli da je Ratzinger cijeli taj prvi govor mogao pročitati na našem jeziku jer ga je vrlo lijepo i tečno izgovarao, baš kao i njegov prethodnik, Ivan Pavao II., koji nas je razmazio govoreći s nama hrvatski.
Papa se smijao, bio dobre volje od prvoga koraka na hrvatskom tlu. Obradovala ga je brojna obitelj Kardum, koja ga je dočekala po izlasku iz zrakoplova, a malome je Mihaelu, koji mu je uručio cvijeće, pohvalio nošnju u kojoj ga je dočekao. Razmijenjena je, dakle, velika količina emocija između pape i hrvatske javnosti odmah na početku njegova posjeta i razbijene su brojne predrasude koje su ovoga papu karakterizirale kao hladnoga, nesimpatičnoga i (pre)tvrdoga Nijemca.
Benedikt XVI. nije Ivan Pavao II. i dobro je da to nije – nego da je Benedikt, rekao je fra Zvjezdan Linić. On nije čak ni pokušao kopirati svoga prethodnika nego je odmah kročio svojim putem, koji također plijeni svojim stilom. Benedikt XVI. poput magneta privlači mlade ljude, što se najbolje vidi upravo u susretu s mladima, koji je najsrdačniji i najemotivniji dio Benediktova pohoda Hrvatskoj.
Ima ovaj posjet i svoju političku dimenziju (ulazak u EU), ima on i crkvenu u davanju potpore Crkvi i njezinu značenju, ekumensku i dijalošku u susretu s drugim vjerskim zajednicama i javnošću u HNK, ali upravo u susretu s mladima ima onu dubinsku ljudsku, ispunjenu toplinom, ljubavlju i blizinom. U današnjoj Hrvatskoj upravo je mladima potrebna takva vrsta poruke, jer su mladi u ovoj zemlji najranjivija populacija. Država je umirovljenike otpisala i drži ih na crkavici tek toliko da prežive, radno sposobnu populaciju prepustila je divljem tržištu da joj prava i dostojanstvo dokine do kraja, obitelji su prepuštene same sebi, demografske brojke zastrašujuće prijete svojim minusima, a mladi su ostavljeni bez ikakve perspektive. No, upravo s tim mladima za svoga posjeta Hrvatskoj želio se susresti poglavar Katoličke crkve, jer u mladima vidi potencijal i nadu za budućnost. Papa je, dakle, došao kao prijatelj ove zemlje. Zapravo, dobar prijatelj, koji je dobro poznaje jer je već dvaput bio u Hrvatskoj i dobro poznaje naše prilike.
Papa je došao kako bi potvrdio da mu je Hrvatska, sa svim teškoćama koje prolazi, draga i bliska, a na Hrvatskoj je da upravo u ovome trenutku prepozna tu blizinu i odgovori na nju. Papa je u Hrvatskoj progovorio na hrvatskom, a na Hrvatskoj je da progovori jezikom pape. A to je jezik duboke i prave kršćanske vjere, koja je sa svojim temeljnim postulatima Hrvatskoj danas itekako potrebna i u budućnosti.
Na Trgu Bana Jelacica kao i na Hipodromu smo imali prilike vidjeti jedan manji dio te diskriminirane i usutkane vecine. Daj Boze da se ta vecina iskaze i na slijedecim izborima!