ZAGREB - Krasnodar Rora, član nezaboravne Dinamove generacije koja je godine 1967. osvojila Kup velesajamskih gradova (danas Kup Uefe), Dinamov je trener u HAŠK-u, članu Prve zagrebačke lige koji ima sve dobne selekcije. Rad s mladima Rorina je specijalnost.
- Za mlade igrače najvažnije je da igraju. Stoga su posudbe igrača u svakom slučaju dobrodošle. Nema ničeg goreg od sjedenja na klupi za nogometaše koji su završili juniorski staž, a još nisu izborili mjesto u seniorskom sastavu - prisnažio je Rora i zatim dodao:
- Neki će se još sjećati koliko je, primjerice, posudba Šokote, koji je iz Dinama otišao u Samobor, bila višestruko korisna. Uostalom, i Milan je, angažiravši Bobana, tog asa najprije na godinu dana poslao u Bari.
- Nije li, međutim, posudba i način da svojim igračem poduprete konkurentova konkurenta?
- Ne, nije uopće riječ o tome. Svaki igrač želi biti u žarištu, želi se nametnuti, a puki je stjecaj okolnosti da baš posudbom ojačate konkurentova konkurenta.
- Posudba je, međutim, samo jedna od mogućnosti prikladne skrbi za mlade...
- Nekad je u nas postojala dvojna registracija, pa je igrač mogao, primjerice, jednu nedjelju igrati za drugoligaša, a već drugu za prvoligaša, pa opet za druligaša. No posudbe i dvojne registracije nisu jedina rješenja.
- Što predlažete?
- Zalažem se za osnivanje lige mladih momčadi, u kojoj bi igrali nogometaši do 21 ili 22 godine, te tri iskusnija igrača. Stalnim članovima prvog sastava, naime, katkad upravo igranje za mladu momčad omogućuje lakši povratak u najbolju momčadi nakon kakve ozljede.
- Nije li preskupa liga mladih momčadi?
- Preskupa? Pa roditelji i članovi klupskih uprava u većini klubova vlastitim automobilima voze juniore na utakmice! Ligu mladih momčadi zamišljam u više skupina. U zapadnoj bi, recimo, igrali klubovi iz Istarske, Primorsko-goranske, Karlovačke, Zagrebačke, Varaždinske i/ili Međimurske županije. Slične bi se skupine mogle formirati u istočnim i južnohrvatskim županijama. Nakon natjecanja po skupinama, za prvaka bi se mogao organizirati turnirski način igranja.
- Kao igrač, bili ste profesionalac u Francuskoj i Belgiji. Neka iskustva iz tih zemalja zacijelo bi dobrodošla i nama...
- U Francuskoj postoje klubovi-izlozi. Prvoligašima su to mahom drugoligaši, u kojima se mladi kale za budućnost, za natjecanje u najvišem razredu.
- Kako sve to provesti s malo novca?
- Upravo je Metz klub koji ne pripada u financijske gorostase; naprotiv. Zna se da je, recimo, svojedobno kupio Piresa za 1700 franaka, a poslije ga je prodao Marseilleu za 70 milijuna. Metz je klub koji živi od stvaranja igrača, a to je i sudbina naših klubova - završio je Rora.
B. Vukina