Pisma iz iseljeništva

Igra politike i tajnih službi

06.07.2007.
u 19:04

Nakon afere Watergate, zbog koje je predsjednik Nixon sedamdesetih godina morao podnijeti ostavku, u Americi se među građanima počela razvijati svijest o mogućim zloupotrebama tajnih službi i njihovoj manipulaciji. Metode kojima se od javnosti pokušava skriti rad tih službi redovito dovode do afera, stvaranja teorija zavjera i neuspjelih akcija kojih ima i u razvijenim demokracijama poput američke, a ne samo, kako se često tvrdi, u komunističkim režimima.

Da bi sve bilo transparentno, u Americi su zakonskim propisima detaljno utvrđeni uvjeti djelovanja tajnih službi, a Kongres ima gotovo neograničene ovlasti u kontroli i nadzoru njihovih aktivnosti. Osnovana je i posebna agencija za kontrolu rada tajnih službi, a kongresni odbor ima pravo uvida u originalne dokumente koje tajne službe dnevno dostavljaju predsjedniku, odnosno izvršnoj vlasti.

I sve je tako bilo, gotovo pa idealno, do terorističkog napada na Blizance 2001. godine, kad se predsjednik Bush izborio za promjene zakonskih propisa dajući veće ovlasti i slobode tajnim službama. Njihova su izvješća poslužila kao glavni argument za rat u Iraku, a mnogi su s pravom predviđali da će nove zakone administracija koristiti za nedopušteni rad na domaćem terenu.

Tako je novinar dnevnog lista The Chicago Tribune Mark Silva prošle godine otkrio da potpredsjednik Dick Cheney ne dostavlja Kongresu redovita izvješća o upotrebi i raspolaganju dokumentima klasificiranim kao državna tajna. Članak je pokrenuo političke reakcije oporbenih demokrata. Ubrzo je Kongres zatražio od Cheneyja da ispuni svoju obvezu, na što je moćni Bushov zamjenik odgovorio da to ne treba učiniti jer je po funkciji potpredsjednik u Senatu pa stoga ne predstavlja izvršnu vlast. Ti banalni argumenti dočekani su s podsmijehom u javnosti.

Kongres je najavio izdavanje sub poene Cheneyju, na što je on reagirao pomirljivim tonom, obećavajući da će uskoro udovoljiti zahtjevu Capitol Hilla. Mnogi analitičari nagađaju da će možda i Cheney doživjeti sudbinu svoga šefa kabineta koji je pokušao diskreditirati veleposlanika Wilsona, oštrog kritičara Bushove administracije zbog rata u Iraku. Scooter Libby je, naime, odao novinarima da je supruga veleposlanika Wilsona djelatnica CIA-e i zbog svoje brbljavosti dvije i pol godine trebao je provesti u zatvoru. To je velika pljuska američkom potpredsjedniku jer je Libby platio cijenu poslušnosti Cheneyju i njegovoj sklonosti zaplotnjačkim igrama.

Američka javnost vjeruje kako je glavni cilj rata u Iraku bio prikupljanje političkih bodova, a ne stvarni rat protiv terorizma pa je stoga popularnost Bushove administracije na najnižoj razini, a otkrivanje klasificiranih dokumenata koje svi s nestrpljenjem očekuju moglo bi dokazati ove teze, ali otkriti i zloporabe na unutrašnjopolitičkoj sceni.

Može li Hrvatska učiti iz ovih američkih primjera? Koliko je rad tajnih službi u Hrvatskoj podređen nadzoru javnosti? Ako se Vlada ponosi uspjehom Maestra, može li riješiti u sličnoj akciji i raširenu trgovinu narkoticima u Hrvatskoj ako u to nisu umiješani i pojedinci iz policijskih, sudskih ili političkih krugova.

Uoči izbora s pravom se postavlja pitanje koriste li se i naše tajne službe za prisluškivanje političkih protivnika? Ili se pod plaštem navodne zaštite rada tajnih službi i sprečavanje “curenja informacija” skrivaju važne činjenice koje bi javnost trebala znati. Možda će i kod nas doći vrijeme kad će visoki dužnosnici ili djelatnici kabineta predsjednika Vlade i države završiti u zatvoru ako se otkrije da su iznosili zaštićene državne dokumente ili pripremali političke akcije u dogovoru s tajnim službama.

Želite prijaviti greške?