Bi li izvanredni izbori zakočili pristupne pregovore Hrvatske i Europske Unije i onemogućili njihov završetak u veljači 2011. godine? Samo je jednom tijekom svih pet godina pregovora neki europski dužnosnik spomenuo rok za njihovo zaključenje. Učinio je to u ožujku 2008. predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso nakon razgovora u Bruxellesu s tadašnjim hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom. "Potvrđujem da će u jesenskom paketu Komisija predstaviti ciljni vremenski raspored za tehničko završavanje pregovora do jeseni 2009., pod uvjetom da Hrvatska ispuni određene uvjete", rekao je Barroso novinarima nakon sastanka. Glavni je uvjet bilo stavljanje izvan snage odluke o primjeni ZERP-a na zemlje članice EU, kojom je Sanader bi pogazio prethodno potpisano obećanje da se ZERP na njih neće primjenjivati.
No, kako nas je Slovenija u međuvremenu blokirala, taj je rok pao u vodu. Svaki je sljedeći rok spominjala isključivo hrvatska strana, dok bi europski dužnosnici uzvraćali da je rok "zahtjevan, ali ostvariv" ako Hrvatska prione poslu i ispuni sva mjerila koja su joj u pojedinim poglavljima postavljena. U posljednje se vrijeme sa strane EU kao uvjeti za dostizanje najnovijega s hrvatske strane postavljena roka, veljače 2011., spominju isključivo borba protiv korupcije, preustroj čeličnoga sektora s naglaskom na brodogradilišta, te puno osposobljavanje ustanova nužnih za upravljanje milijardama eura koje će u Hrvatsku pritjecati iz europskih fondova. Činjenica da je Vijeće EU usvojilo EK-ov prijedlog o iznosima koji će iz središnje europske blagajne stići u Hrvatsku u prve dvije godine članstva, 2012. i 2013., govori da se u Bruxellesu očekuje dovršetak pristupnoga postupka s Hrvatskom, uključujući potpisivanje Pristupnoga ugovora, najkasnije do ljeta 2011..
No, odgovori glavnoga europskoga pregovarača Dirka Langea u interviewu Večernjakovu Obzoru, izjava glavnoga ravnatelja EK-ove Opće uprave za proširenje Michaela Leigha nakon njegova nedavna razgovora s državnim tajnikom Andrejom Plenkovićem u Zagrebu, te učestali sastanci veleposlanika EU Paula Van Dorena s hrvatskim ministrima govore da Bruxelles snažno potiče Zagreb da konačno ispuni te svoje posljednje obveze. Pokrenu li se mjerodavni, sastave li konačno suvisle planove za preustroj škverova, dokažu li da se protiv korupcije bore dosljedno, a ne samo demonstrativno, te uspostave li vjerodostojan ustroj za korištenje novca europskih poreznih obveznika, još ima dovoljno vremena da se u veljači zatvore i posljednja pregovaračka poglavlja. Glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak ističe da je od 11 još otvorenih poglavlja u pet Hrvatska već ispunila sva mjerila za zatvaranje; preostalo je da EK to provjeri, a Vijeće EU potvrdi.
Neslužbeno, EK opet ponešto kasni, ali Drobnjak vjeruje da će se, “unatoč količini i zapletenosti spisa”, zaostatak nadoknaditi “jer pregovori ionako neće završiti prije no što se ispune mjerila za Pravosuđe i temeljna prava”. A izbori? U Belgiji tehnička vlada vodi cjelokupno belgijsko predsjedanje EU-om. Nema nikakva razloga da stručnjaci u mjerodavnim hrvatskim ministarstvima, neovisno o izborima, konačno ne dovrše planove preustroja škverova. Osposobljavanje uprave za upravljanje europskim novcem tehničko je pitanje. A borbu protiv korupcije vodi pravosuđe, koje s politikom i izborima nema ništa, zar ne? Usto, bilo bi opasno prije izbora održati referendum o Pristupnome ugovoru: Hrvati bi ga, poput Francuza na referendumu 2005. o Ustavu EU, mogli iskoristiti kao priliku za glas nepovjerenja nepopularnoj vladi. A tada bi pet godina pregovora otišlo u vjetar.
Iskreno rečeno, ova Vlada se bori protiv korupcije kao zubari protiv karijesa. Preciznije, privatni zubari... Jest da je to gadna bolest, prošuplji zube i unakazi lice u konačnici kad su ljudi onako s krljotinama ili bezubi, ali od toga se živi, zar ne? I da nema karijesa, mnogi bi ostali bez prihoda. Tako nekako je i s korupcijom i ima pučka: Korupcija nas održala, njojzi hvala! I zašto autori nikad ne skrene pozornost na neoborivu činjenicu da vodeće države EU izvoze korupciju po zemljama koje još nisu ni kandidati za EU. Telekom, onaj pink, čuda čini s potkupljivanjem po Makedoniji i CG. U slučaju Daimler je samo izvirila impresivna lista dužnosnika koje je potkupila ta jedna od TOP-3 njem. firme auto industrije širom svijeta. Jel´to netko sankcionira u Njemačkoj? A ne, to se zove bitka za očuvanje njemačkih radnih mjesta - to što njihovi manageri hodaju po svijetu bijelom i potkupljuju dužnosnike Vlada da njihove tvrtke dobiju poslove. Tako da je jedno gledati crno pod noktom dok je država kandidat i zvocati, ali nek se pogledaju u ogledalo. Korupcijan je izvozni artikal EU! Zvuči bogohulno, ali baš tako... Analizirajte poslove franc. izvoznika oružjem (čuvene tajvanske fregate, recimo) po Africi i Europi ili neka RH obznani da ide u gradnju NE - i da vidite, preko noći u Esplanade hotelu će otvoriti one man predstavništva te firme iz nuklearnog civilnog sektora. I što mislite - kako će djelovati na dužnosnike Vlade RH u smislu donošenja odluke... Vrijeme: SAD!