PLAĆE Mjere štednje u lokalnoj upravi simbolične

Izbori spašavaju 35 tisuća lokalnih plaća

29.03.2009.
u 17:21

Gradovi Čabar i Pula među prvima su se priključili općim mjerama štednje te su smanjili plaće zaposlenih u upravi, odnosno poglavarstvu 6 do 10 posto.

Tko riskira ne profitira
Gradonačelnik Rovinja Giovanni Sponza srezao je samo svoju plaću, ali nije dirao u primanja zaposlenih u upravi. Više od 35 tisuća zaposlenih kojima se plaće isplaćuju iz lokalnih budžeta zasad su pošteđeni masovnog kresanja plaća jer lokalni političari i stranke ne žele riskirati gubitak glasova na predstojećim izborima.

U upravama županija te 556 gradova i općina radi oko 13 tisuća službenika koji, navodi Sindikat državnih službenika i namještenika, u pravilu zarađuju više nego državna uprava. Uz njih, lokalne jedinice financiraju i 22,2 tisuće zaposlenih u općinskim i gradskim ustanovama - vrtićima, kazalištima, đačkim domovima i slično, gdje su plaće u pravilu regulirane kolektivnim ugovorima.

Ove bi godine svi gradovi, općine i županije trebali za plaće izdvojiti 3,44 milijarde kuna, odnosno 20 posto lokalnog proračuna.

- Prema trenutno dostupnim podacima, lokalna samouprava nije pristupala rebalansu proračuna. U prva dva mjeseca ove godine prihodi lokalnih proračuna se u prosjeku kreću na razini prošlogodišnjih, a tek pojedine lokalne jedinice prijavljuju smanjenje do tri posto u odnosu na prošlu godinu, kaže Dario Runtić, savjetnik Udruge gradova.

‘Žicerima’ uvijek fali
Inače, lokalni službenici koji imaju visoku stručnu spremu zarađuju između 5500 i 6500 kuna, no zanimljivo je da svake godine između 80 i 100 općina i gradova nemaju vlastitih prihoda ni za plaće te ‘žicaju’ novce iz državnog proračuna.

Siniša Kuhar, tajnik službeničkog sindikata, kaže da je za očekivati da će jedinice lokalne samouprave gdje vlast obnaša HDZ pokušati kopirati rješenja na državnoj razini i smanjivati plaće, dok tamo gdje je oporba neće. Kriza je otvorila i pitanje neracionalne organiziranosti lokalne samouprave jer država nema novca za financiranje 21 županije, 127 gradove i 429 općina. Prvi ozbiljniji rebalansi na lokalnoj razini dogodit će se sredinom godine, nakon što vlast, a u brojnim sredinama i praznu blagajnu, preuzmu novoizabrani načelnici i gradonačelnici.

Želite prijaviti greške?