Prvi put u Hrvatskoj premijer bi mogao postati nestranačka osoba. Koliko je to dobro ili loše za demokraciju? Zašto Most inzistira na korištenju termina suradnja, a ne koalicija, te je li Most u javnosti napadan zbog odricanja od principa više nego ikad HDZ i SDP i zašto i je li to zasluženo? O tome smo razgovarali s trojicom politologa?
Nisu dosljedni
– Za razliku od nekih analitačara i Zorana Milanovića ne vidim veliki problem u tome što bi premijer trebao postati nestranačka osoba. Bilo bi bolje da ima izborni legitimitet, ali tog čovjeka će podržavati najmanje 76 ljudi u parlamentu. Iako on nema neposredan, ima posredan legitimitet, temeljem kojeg će upravljati vladom. Milanović koji to sad kritizira u nekom trenutku je i sam bio spreman prihvatiti nestranačkog mandatara – kaže politolog prof. dr. Berto Šalaj. I njegov kolega politolog, prof. dr. Tihomir Cipek slaže se da bi bilo bolje da mandatar ima demokratski legimitet, ali i dodaje da mandatar ima povjerenje Mosta i HDZ-a, što je legitimno. – Vjerodostojnost vlade će ovisiti o programu koji će imati. Problem je što se sada ne zna najvažnija stvar – sadržaj reformi – kaže Cipek.
Na pitanje jesu li Most i Božo Petrov prokockali u pregovorima moralni kapital odgovara:
– Nisu postupili dosljedno. Ako nisu imali jasne dokaze da se radilo o pokušaju podmićivanja ili pritiska na njihove zastupnike bilo bi bolje i korektnije da su jasno rekli da im je HDZ prihvatljiv zbog toga i toga, da im je bliži ili da smatraju da će biti slabija strana u koaliciji s Hrvatskom raste – kaže Cipek.
Šalaj je oštriji od Cipeka te ističe:
– Petrov se pozivao na moral, ovjerio je izjavu da neće ni s kim koalirati i što je drugo mogao očekivati nego da će mediji i javnost propitivati njegov moral.
Napadi na Most su očekivani jer su veliki dio svoje priče gradili na pozivanju na moralna načela.
I politolog dr. Goran Čular smatra: – Onome tko se poziva na principe sudi se strože nego onima koji se na principe ne pozivaju. Most je u izbore ušao s jakom moralističkom pričom i kriteriji koje je unio u javni prostor daju za pravo javnosti da ga strože sudi.
Šansa i ovoj vladi
Na pitanje zašto Most inzistira na korištenju termina suradnja, a ne koalicija Čular uzvraća: – Ovo nije za Most koalicija nego suradnja možda zato da opravdaju potpis kod javnog bilježnika da neće koalirati ni s kim. Koalicija nije samo kad imate ideološki srodne stranke, danas većina koalicija u Europi ne pripada istim ideološkim obiteljima. Šalaj zaključuje da smo 25 godina davali šansu drugim vladama, pa je u redu da damo šansu i ovoj vladi i brzo ćemo vidjeti hoće li biti učinkovita.
>>Zbog sela i obitelji Petrov nije mogao s 'partijom'
>>S HDZ-ovom koalicijom potpisat ćemo ugovor, a ministri u Vladi imenovat će se konsenzusom
Još jednom potvrda kako je dijaspora Hrvatskoj suho zlato. Nažalost, komunjarama i udbašima dijaspora je genetski neprijatelji i sada će se truditi svim silama zabadati noževe u leđa ovom čovjeku. Treba izdržati!