ORGANIZIRAN SKUP NEZADOVOLJSTVA

Turizma od kojeg hrvatski građani nemaju zarade ne treba ni biti

Zagreb: Prosvjed inicijative "Spasimo male obiteljske iznajmljivače"
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/14
23.11.2024.
u 22:14

Izričito smo protiv toga da sadašnji ili budući iznajmljivači moraju ishoditi nekakve suglasnosti drugih stanara, poručuju

U organizaciji građanske inicijative “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” u Zagrebu je organiziran skup nezadovoljstva pod nazivom “Da slobodi rada iznajmljivača, ne diskriminaciji, zabranama i porezima koji nas uništavaju” koji se održava pred najavljene izmjene Zakona o turizmu. Jedan od organizatora prosvjeda Vedran Tomić rekao nam je kako su prosvjed organizirali u nekoliko dana te da im je cilj bio da na prosvjedu okupe iznajmljivače iz cijele Hrvatske, u čemu su i uspjeli. Najavio je kako će sve svoje zahtjeve sutra na sastanku prenijeti i ministru turizma Tončiju Glavini te zahtijevati od njega da Vlada uzme u obzir i zahtjeve malih iznajmljivača kojih je na tisuće u cijeloj Hrvatskoj.

– Mi zastupamo sve od onih koji imaju jedan stan za najam do onih koji imaju kuće za odmor i više stanova za iznajmljivanje. Tražimo pravedno oporezivanje i da donja granica paušala bude nula eura, a onda neka svaka jedinica lokalne samouprave odredi koliki će taj porez iznositi ili ga neće biti. Protivimo se i porezu na nekretnine koje su već opterećene i kategorizirane. Smatramo kako će naplaćivanje po vrijednosti dodatno pospješiti zatvaranje objekata. Izričito smo protiv toga da sadašnji ili budući iznajmljivači moraju ishoditi nekakve suglasnosti drugih stanara, što je uostalom i protuustavno. Protivimo se bilo kakvim pokušajima usitnjavanja jer svi smo mi iznajmljivači – rekao je Tomić predstavljajući prijedloge inicijative.

Dodaje kako se sve ovo radi s ciljem da se barem 25 posto ležaja privatnih iznajmljivača zatvori kako bi se pogodovalo lancima stranih hotela da bi oni u konačnici imali veće profite. Smatra kako bi usvajanje ovakvog zakona onemogućilo gostima slabije platežne moći iz Hrvatske da odu barem tjedan dana na ljetovanje na Jadran. Istakao je i kako se iz Inicijative ne protive donošenju ograničenja za kapacitete, ali i da ono mora biti kumulativno i da se odnosi na sve pa i na hotele.

– Novi prijedlog zakona privatne iznajmljivače sputava, a u isto vrijeme pogoduje se stranim hotelskim lancima na način da se stimulira otvaranje novih hotela i da su investitori iznad tri milijuna eura tijekom deset godina oslobođeni poreza na dobit. Nije sramota zarađivati od turizma, a turizma od kojeg hrvatski građani nemaju zaradu ne treba niti biti – istakao je Tomić.

U isto vrijeme Barbara Marković iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja kaže kako oni s nadležnima već vode pregovore oko odredbi novina zakona o turizmu. – Mi smo za to da se sve stvari rješavaju za stolom i kroz razgovore. Jedan od naših prijedloga je da se uzmu u obzir oni koji imaju samo jedan stan za iznajmljivanje i da oni trebaju biti izuzetak u zakonu. Oni bi i dalje imali status iznajmljivača jer to je onda socijalna kategorija s obzirom na to da njihovi vlasnici od tih prihoda školu djecu i slično. Sve drugo je turistički biznis – izjavila je Marković nakon prve sjednice Vijeća za upravljanje razvojem turizma koje je konstituirano prema Zakonu o turizmu, a kojem je predsjedavao premijer Andrej Plenković.

Prosvjedi nepotrebni

Premijer je, govoreći o reformama u turizmu, rekao da, kada se govori o obiteljskom smještaju, da je smisao svih novina pomoći onima koji se stvarno bave turizmom. – Da se nastavilo po starom, u srcu sezone bismo u nadolazećim godinama imali i više od 40 posto praznih kapaciteta u obiteljskom smještaju, kao što je bio slučaj ove godine. Inače, dosad je turista bilo tri, noćenja jedan posto više nego lani, a prihodi će biti nikad bolji – rekao je Plenković.

Ministar Tonči Glavina rekao je kako je od 2016. godine obiteljski smještaj narastao za 180.000 kreveta te da je popunjenost i lani i ove godine slabija nego 2017. – Želimo zaustaviti novi napad na prostor, želimo osloboditi stambene zgrade za naše ljude, a svim najavljenim mjerama zapravo štitimo stvarne turističke domaćine. U protivnom, dogodine bismo mogli dobiti još 50.000 novih kreveta u obiteljskom smještaju – rekao je Glavina, dodajući kako su prosvjedi nepotrebni.

GALERIJA Prosvjed malih iznajmljivača: 'Ne rušite naše povratničke i obiteljske snove'

Zagreb: Prosvjed inicijative "Spasimo male obiteljske iznajmljivače"
1/32

Komentara 34

BB
bbbkkk
22:23 23.11.2024.

I ja bih volio da mi od plaće ne uzimaju toliko poreza koliko mi uzimaju, pa tko me pita.

Avatar 💋 Barbie
💋 Barbie
22:33 23.11.2024.

Bravo, podrška malim iznajmljivačima koji moraju imati prednost nad vekikim hotelskim lancima!

MI
Mircen
23:21 23.11.2024.

Od ovih desetak komentatora ovdje, pod (1), tko je uopće pročitao članak? Pod (2) jesu li oni uopće svjesni koliko mali obiteljski iznajmljivači plaćaju davanja što lokalno što državi i što sve plaćaju? Pod (3), jesu li ovi komentatori svjesni koliko administracije mora voditi jedan mali obiteljski iznamljivač (samo za jedan apartman), koliko logistike (od održavanja apartamana do inzistiranja da im turist pokaže osobne podatke), i (najvažnije) kakve drakonske kazne dočekuju male iznajmljivače za minorne stvari kada im unatoč svemu navedenom na vrata pokuca turistička inspekcija? Pod (4) jesu li svjesni da od ove godine cijene ležaja već jesu drakonski podignute? Pod (5) kako oni tumače činjenicu da gotovo nitko neće uspjeti skupiti 80% potpisa s novim zakonom?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije