26.08.2010. u 12:00

Dok drugi spašavaju svoju industriju, Hrvatska godinama spašava Vladu i koalicije

Punih sedam godina HDZ-ova je vlada upravljala državom poput osrednjeg računovođe. Uz mnogo pompe i još više zakašnjenja knjižila je račune koji su dolazili na njezin stol, ne vodeći računa o tome što se plaća i što se iza toga krije. Isti obrazac vladanja ponovio se i s ovotjednim rebalansom, jer čuda u politici ipak nema.

Pola godine prekasno Vlada je zaključila da su joj prihodi podbacili, s rashodima nije ni znala što će, ali zato je maher u zaduživanju, pa će problem riješiti tako što će povećati dug. Tako je, uz dosta problematičnih transakcija po kojima čeprka državni tužitelj, Sanader radio punih šest godina. Nasljednica mu Jadranka Kosor promijenila je tek stil: pokazala je volju da bude drukčija, da vlada nježnije i transparentnije, ne stvara neprijatelje oko sebe, što njoj osobno daje neku političku budućnost.

Kritike koje su se ovo ljeto sručile na Vladu imaju u pozadini silni strah da tako više ne može i da Hrvatska broji mjesece, možda i tjedne, kad će morati moći živjeti s onim što ima. Zapadni je kapitalizam došao u krizu jer je stvarao lažni novac i potrošnju, za što su Hrvati zaslužili čistu peticu. U strahu da ne unište same sebe, zapadne su zemlje počele uvoditi oštre mjere štednje u stari način života, a Njemačka ima najveće šanse da joj se taj trud vrati kakvom Nobelovom nagradom. Pragmatičniji vjeruju da se već zna cijena sadašnjih odluka hrvatske Vlade, bez obzira na to hoće li 2012. u Banskim dvorima sjediti HDZ ili SDP: za dvije godine pokrit će je hitna prodaja HEP-a, a onda slijedi rasprodaja preostalih nacionalnih resursa: zemlje, otoka, pomorskog dobra.

Ljubo Jurčić sa žaljenjem je nedavno primijetio da su Hrvati u dvadeset godina ‘potrošili’ svoju državu, a da budućim generacijama nisu ostavili ništa što bi im život učinilo lakšim. EU gradi zajedničku državu, ali, neovisno o tome, Nijemci su u krizi spašavali svoju automobilsku industriju, Velika Britanija financijski sektor, Francuzi poljoprivredu. Hrvatska godinama spašava Vladu i njezine koalicije! Upravo zbog toga sindikati su u pravu, rebalansom nije trebalo smanjivati plaće i mirovine jer to ne bi riješilo probleme ove zemlje, kao što ga nije riješio ni krizni porez, uveden prošle godine. To su alibi-potezi kojima se zamagljuju problemi i cementira postojeće stanje. Jadranka Kosor nije pogriješila što nije udarila na siromašne činovnike i profesore, ali griješila je njezina stranka svih sedam godina jer je loše vodila državu.

Hrvatska sada za zdravstvo izdvaja dvostruko više nego 2003., a niti su liječnici bolje plaćeni, niti su usluge kvalitetnije! Slično je i s ostalim javnim službama: obrazovanjem, lokalnom i državnom upravom. Nijedan od tih sustava ne funkcionira kako treba, a troškovi iz godine u godinu rastu! Kada bi se neznanje, nepotizam, korupcija ili strančarenje izrazili brojkama, sigurno bi težili više od 14 milijardi kuna, koliki će biti ovogodišnji manjak u državnom budžetu. Ni toliki deficit nije smak svijeta, kada stranački interesi ne bi bili cilj i svrha svakog djelovanja u Hrvatskoj.

Ključne riječi

Komentara 24

DO
doktorica
20:58 26.08.2010.

Treba nam promjena i pametnih ljudi

KU
kumajela
12:16 26.08.2010.

Poanta jem izvrsna. Članak je jako dobar.

SA
Savjest
18:20 26.08.2010.

Osim Premijerke bio je bar još jedan političar koji je sve do pred dvije godine preporučivao da Hrvatska razvija \"financijsku industriju\". On je čak ušao u trku za predsjednika koju je izgubio. No, s obzirom na istup g. Guida Westerwelle-aa možemo se nadati da ćemo ipak proći kao Grčka tj. Njemačka i EU dat će nam financijsku pomoć (kredite) pod uvjetom da stezanje počne po planu, te ćemo za svaku kariku stezanja dobiti po jednu tranšu tog kredita. Razlog tome ne leži u velikoj ljubavi Njemačke prema Hrvatskoj, već u težnji da se na Balkanu, i uopće na Mediteranu, osigura mir. U toj situaciji Premijerka ima samo jedan, jedini zadatak: privesti korupcionaše pravdi, počevši od najvećega, te zatvoriti poglavlje o pravosuđu. Sve drugo past će na \"nejaka leđa\" g. Milanovića. U okviru poglavlja o pravosuđu Premijerka će morati zaboraviti instrukciju datu Ministrici Matulović Dropulić da mora brže izdavati lokacijske i građevinske dozvole, te će ona sama morati temeljito preurediti Zakon o prostornom uređenju i gradnji tako da se više neće moći graditi stambeni i poslovni prostor kreditima Hypo-a u ulicama koje ni sada nemaju prometni kapacitet, a izgradnjom bi taj kapacitet postao još i manji sve do zagušenja. Infrastruktura će morati krenuti prije nastavka izgradnje stambenog i poslovnog prostora, kako bi se ono, štoje izgrađeno, uopće moglo prodati. Nezgoda je samo u tome što je novac od poreza na promet nekretnina i od komunalnog doprinosa, koji upravo i služi toj svrsi, netransparentno prorajtan u eri milog nam gradonačelnika g. Milana Bandića i njegova šefa bivšeg premijera dra Ive Sanadera, a sjajna ideja osnivanja Zagrebačkog Holdinga završila tako da je sada Holding pun dugova kao i Hrvatska. Hajdemo ljudi, osnovati, novu \"Regionalnu banku\" koja će zamijeniti Hypo banku. Za regionalnu banku imamo međunarodnih kadrova iz Crne Gore, BiH i Srbije (po potrebi i s Kosova i Makedonije) koji se snalaze u mutnim poslovima s novcem bolje nego neka mala austrijska bančica koja je osnovana još 1892. godine. Ako bude trebalo, uključimo u to i Mra Michel-a Platinija, UEFA-u Markoviće, Mamiće zajedno s inpektorima UEFA-e Bokšićima. Živjet će ovaj narod, no samo ako se bude rađao, tj. ako budu rađale njegove žene! Sve ostalo je luk i voda!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?